10 yaşında ilk sergisini açtı

Daha 10 yaşında olmasına rağmen, resim yeteneği ile dikkatleri üzerine çeken Dora ÖzyurtBir Sanatçı Yetişiyor” adını taşıyan ilk kişisel resim sergisi MAJİ Luxury Art Gallery & Event‘te açıldı.

İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği sponsorluğunda gün boyu gerçekleşen serginin küratörlüğünü ise aynı zamada Dora’nın resim öğretmeni olan Gülçin Somerk Ezer yaptı. Heykeltraş Maria Dimitrova Baraz da sergiyi ziyaret eden isimler arasında yer aldı.

Çalışmalarının sergileneceği için son derece mutlu olduğunu belirten Dora, resim heyecanını şöyle anlattı :

“Bebeklerle hiç oynamadım”

“Elim kalem tutmaya başladığından itibaren hep boyalar varmış hayatımda. Bebeklerle hiç oynamamışım, benim oyuncaklarım hep boyalar olmuş. Bunu gözlemleyen annem bana henüz 1 yaşımdayken kırmızı bir çalışma masası almış ve bir sürü çeşit çeşit de boya”

“Dünya sanatçısı olmak istiyorum”

Tek teknik kullandığını belirten Dora, “Sanatın sınırları olmadığı için farklı teknikler denemeyi tercih ediyorum. Ebru, mozaik, origami, alüminyum folyo, ve heykel çalışmaları yapıyorum. Hepsinden ayrı ayrı keyif alıyorum. Bazen bir tekniğe ara verip diğerine geçiyorum. Bu yıl seramik ve kostüm dizayn eğitimleri de alıyorum. Bunların yanı sıra bale yapıyor, keman çalıyorum” dedi.

Dora, “Tabii bunların hepsini, bir kız çocuğu olarak büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bana bahşettiği haklar ile yapabiliyorum. Bu konuda ulu önderimize şükranlarımı sunuyorum. Çalışmalarımı ise genellikle duygulardan ve insan ilişkilerinden esinlenerek yapıyorum. Son dönemde, ayda ortalama 10 çalışmamı tamamlamış oluyorum. Gelecekte, farklı ülkelerden farklı sanat yaklaşımları ile eğitim alarak dünya sanatçısı olmayı istiyorum” diye konuştu.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X