Köksüz ve ruhsuz bir dünya

İyilik İçin Sanat Derneği üyelerinin bu haftaki durağı şamanların ve mitlerin dünyasıydı.

Dernek üyelerinin her hafta gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”nın 197. durağı, Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un “Şamanlar ve Mitler Dünyasında” sergisi oldu.

Sanatçı Mehmet Aksoy’un eşlik ettiği ziyarete, dernek üyeleri Selin Bozkurt, Handan Aral, Nadire Tanes, Ece Mizrahi, Zeliha Kavuncu, Ayça Okay, Arzu Küfündür, Duygu Hayırlıoğlu, Yasemin Atatüre, Ayşen Laçinel, Hicran Özbük, Tuğba Türkmen ve Zeynep Gül Uzunkaya katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Âmire Kültür Sanat Merkezi’nde, 3 Nisan’da başlayan sergi, 15 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Bozulan Doğa İnsan İlişkisine Dikkat Çekmek İstedim

Serginin kavramsal düzlemi için “Acımasız, ilkesiz, köksüz, ruhsuz bir dünya…” tanımlamasıyla yola çıkan Aksoy, “Artık ağaçların, suların, kurdun, kuşun, topraktaki solucanın ruhu yok. Onun için de her şey kesilebilir ve kirletilebilir” tespitini yapıyor.

Doğayı kızdırmanın ağır sonuçlarının altını çizen Aksoy, heykelleriyle görünür kılmak istediği düşünceyi “İnsana, ruhlar dünyasına, içsel güce ve doğanın kutsanmasına bir gönderme yaparak, bozulan doğa insan ilişkisine dikkat çekmek istedim” diyerek Mehmet Aksoy sergilediği eserlerin özündeki temel düşünceyi de, şöyle ifade ediyor: “İnsanı kızgınlıkları, sevinçleri üzüntüleri, tepkileri, davranış biçimleri ile sanatın içine çekmek. Tabii ki bütün bunları kendi sanatçı ‘ben’i üstünden başkalarına öykünmeden kendi sanatçı kişiliği üstünden yorumlayacaksın. Kendine ait metaforlar ve onu sarmalayan formlarla anlamlandıracak sanatsal bilgi aktaracaksın, olayların şahidi, gören gözü, duyan kulağı olacaksın”.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X