Heykelde Yeni Keşifler Yarışması başlıyor!

Danışmanlığını Merkür Galeri'nin sahibi Sabiha Kurtulmuş’un üstlendiği Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’na başvurular başladı. 

Türkiye’nin 47 yıllık en köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat’ın, Kemer Country ev sahipliğinde düzenlediği Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’na başvurular başladı. Danışmanlığını Banu Çarmıklı ve Sabiha Kurtulmuş’un üstlendiği, bu yıl ilki yapılacak Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’nın amacı, heykel sanatındaki yeni arayışlara kapı açmak, galerilerde yer bulamayan sanatçılara yeni alanlar sunup keşfedilmelerini sağlamak, aynı zamanda da genç sanatçıların üretim masraflarına katkıda bulunmak.

10 eser sergisi

Yarışmada dereceye giren 10 eser, açık hava heykel sergileri için önemli noktalardan biri olan Kemer Country Club’ın geniş çim alanlarında, küratöryel bir düzenlemeyle “Heykelde Yeni Keşifler Sergisi” kapsamında sergilenecek. Seçici kurul tarafından sergilenmeye değer bulunan eserlerden oluşan sergi, 10 Haziran’da davetle açılacak. Sanatçılar davette basın, koleksiyoncu, küratör ve galerilerle bir araya gelecek. Sergi 10 Haziran – 17 Haziran arasında Kemer Country Hotel önündeki çim alanda açılıp, daha sonra Kemer Country geneline konumlanacak. Ziyaretçilere yol haritası verilecek. Sergi 11 Ekim Cuma günü sona erecek.

Üretime destek

Yaz boyunca Kemer Country Club’da sergilenecek eserler 11 Ekim 2019’da yapılacak müzayede ile satışa sunulacak. Eser sahibi sanatçıların payı ödendikten sonra ayrılacak bütçeyle genç heykel sanatçılarının üretimlerinin destekleneceği bir fon oluşturulacak. Başvuruları 10 Mayıs’ta başlayan ve 28 Mayıs’a dek devam edecek Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’nın seçici kurulunda Agah Uğur (Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi/koleksiyoncu), Aslı Sümer (Artsümer galeri kurucusu), Banu Çarmıklı (sanat yazarı/koleksiyoncu), Derya Yücel (küratör/sanat yazarı), Ebru Özdemir (Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı/koleksiyoncu), Erol Tabanca (Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı/Odunpazarı Modern Müze Kurucusu), Filiz Aygündüz (Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Melike Bayık (küratör/sanat yazarı), Meltem Demirören Oktay (Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Sabiha Kurtulmuş (Merkur Galeri Kurucusu/sanat danışmanı) ve Seçkin Pirim (sanatçı) bulunuyor. Yarışmanın başvuru koşullarına ve ayrıntılı bilgiye http://www.kemercountry.com/tr/haberler adresinden ulaşılabilir.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X