5 bin dansçıyla 4 gün dans keyfi

Uluslararası Dans Festivali‘ne, 80 ülkeden yaklaşık 5 bin dançı katılıyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Dans Festivali, 80 ülkeden yaklaşık 5 bin dançının katılımıyla başladı. Festivalin açılışı ise Nişantaşı Abdi İpekçi Bulvarı‘nda yapıldı.

Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı Tolga Han Çinkitaş, 40 yıldan bu yana her türlü dansın içerisinde bulunduğunu belirterek, Türkiye‘de dansın yayılması için yaptığı çalışmaları anlattı.

Federasyonun kurulmasıyla bu etkinliklerin kurumsal bir şekle dönüştüğünü kaydeden Çinkitaş, “5 yıl da ülkemizin dans konusunda uluslararası platformlarda dünya çapında kat ettiği yol, geriye baktığımızda 40 yıla bedel. Kurumsallaşmanın ne kadar önemli olduğu burada ortaya çıkıyor. Federasyon olarak, bu tür organizasyonların arkasında sağlam şekilde duruyoruz” dedi.

Bu iş için sponsorlara ve destekçilere ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren Çinkitaş, bunların olmasıyla gelecekte Türkiye‘nin dünya pistlerinde, önü ve hızı alınamayacak bir dans kafilesiyle oraları fetetmeye gidebileceğini bildirdi.

Tolga Han Çinkitaş, “Dans kardeşlik, dans spor, dans sanat ve her şeyden önce dans barıştır” diye konuştu.

Festivalin organizatörü İbrahim Keskin, etkinliğe aralarında Uzak Doğu, Avrupa, Afrika, Amerika, Rusya ve Ukrayna‘nın da bulunduğu 80 ülkeden yaklaşık 5 bin dansçının katıldığını söyledi.

Festivalin pazartesi gününe kadar devam edeceğini dile getiren Keskin, “Gündüz dersler olacak, 7 salonda her alanda danslarla devam ediyoruz. Akşam gösteriler var. Sabaha kadar da partilerle devam edeceğiz. İstanbul güzel bir festival kazandı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 5 bin dansçı burada” şeklinde konuştu.

Dansın, barış, dostluk, kardeşlik mesajları içeren bir aktivite olduğunu dile getiren Keskin, dans eden kişilerin akıllarında ve zihinlerinde kötü şeylerin barınmadığını, dansın geniş kitlelere hitap ettiğini sözlerine ekledi. Çinkitaş ve Keskin, daha sonra balon uçurarak, “Dans karnavalını” başlattı.

Festivalde neler var

Amerika’dan Çin’e; Avrupa’dan Asya’ya dünyanın dört bir tarafından 5 bin dans severin katılacağı festivalde İtalya’dan ünlü Latin orkestrası La Maxima 79 ve Küba’lı Salsa grubu FClan gösteri sergileyecek.

ABD, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya, Polonya, Meksika, Brezilya, Rusya, Ukrayna, G.Kore, Singapur, Norveç, İsveç, Finlandiya, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin en ünlü 80 dans grubu ise akşamları gösterilerini sunacak.

Gündüzleri Zumba, Latin Dansları (Salsa, Cha cha cha, Bachata, Kizomba, Zouk) Tango, Flamenko, Swing, Jazz, Hip Hop, Oryantal, Zeybek- Harmandalı, Roman-Oryantal, Sirtaki gibi danslar konusunda isteyenlere eğitim verilecek.

Profesyoneller için dünyaca ünlü dansçılarla aynı sahneye paylaşma imkanına sahip olunacak 8 – 12 saatlik Bootcampların düzenleneceği ve gece boyunca 4 farklı salonda Salsa, Bachata, Kizomba ve Latin müzikleri ile sabaha kadar sürecek partilerin gerçekleştirileceği 4. İstanbul Uluslararası Dans Festivali, 2 – 6 Nisan 2015 tarihleri arasında Hilton Istanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilecek.

FOTO GALERİ

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#2c314d”]

[gmedia id=868]

Nishtime / Haber Merkezi

Facebook yorumları

Diğer haberler
X