“Akdeniz, sanat ile bilimi buluşturuyor”

Ressam Halil Akdeniz, Kare Sanat'ta "İmgelerin İzinde" olmayı anlattı.

İmgenin İzinde” sergisi Kare Art Gallery‘de açılan Halil Akdeniz, bu sefer aynı mekanda düzenlenen “sanatçı konuşma“sına konuk olarak katıldı.

Akdeniz’in Kültür İmleri/ Cultural Signs adlı kitabın yazarı, Prof. Rıfat Şahiner moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşi sanatçının sergisinde de yer alan “Kültür İmleri” serisine ve eserlerinin oluşum süreçlerine odaklandı.

Günün modasına göre yapılan eserlerin, sanatçıyı anlatmadığı için zamanla sönüp gittiğine dikkat çeken Akdeniz, “Yeni bir şey söyleyecekseniz geçmişin tekniklerinden sıyrılıp yeni olanakları kullanmak gerekiyor. Böylece yaptığınız çalışmalar sürekli kendini yeniyor ve bunun yönünü siz tayin edemiyorsunuz” dedi.

Öğrenci hocadan sıyrılmalı

Her hocanın, belki de farkında olmadan kendi çizgisini takip eden ve kendini taklit eden öğrenci yetiştirdiğini belirten akdeniz, bunun yerine kendi çizgisini oluşturan sanatçıların yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Kendi ölçümleme sistemleri var”

Halil Akdeniz‘in İzmir Körfezi‘nin kirlendiği döneme odaklandığı zaman kendi ölçümleme biçimlerini kullandığını ifade eden Prof. Rıfat Şahiner ise, “Halil Akdeniz burada salt bir soyut bakıştan ziyade kendi notlarını ölçülerini kullandı” dedi.

Platon’un bilgiyi “günlük, genel geçer” ve “değişmez, salt” olarak ikiye ayırdığını belirten Şahiner, Akdeniz‘in eserlerinde bazen bilimsel bazen de kültüre ait donelerin izlerinin görüldüğünü söyledi.

“Yapılan iş nihai nokta değil”

Akdeniz‘in arkeolojik çalışmalardan etkilendiğini belirten Şahiner, “Bu bir kazı yöntemiydi. Hocanın eserlerindeki grid sistemler, plak karelerle sanki bir zeminin yoklanması, onun altındaki gerçekliğin ortaya çıkarılmasına dair bir yol alış görüyoruz. Halil Akdeniz, sanatında bir anlamda kendi düşünme araçlarını ortaya saçıp doğrudan gösterir hale geliyor. Dekonstrükte etmek biraz da bununla alakalı. Yapılan iş aslında nihai noktayı ifade etmiyor. Halil Akdeniz’in bu araçlarına yoğunlaşmak gerekiyor. Sürekli oyun kuran, bozan ve yeniden yapan bir tavır görüyoruz” dedi.

2015‘te 50. sanat yılını dolduran Halil Akdeniz çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalıştı, çağdaş sanatın akademide söz sahibi olması için katkıda bulundu.

Türkiye’de ilk kez Sanat Bilimi programını kuran ve halen Işık Üniversitesi‘nde öğretim üyesi olarak görev alan Akdeniz, sanatında bilimsel bir titizlikle çalışıyor ve sanatı “sanat+bilim” olarak ele alıyor.

Çağdaş Türk Sanatı alanında eserleri ve araştırma yazılarıyla da tanınan Akdeniz‘in, kültürler ve zamanlar arası bağlar kuran eserleri yurtiçi ve yurtdışında müze ve koleksiyonlarda yer alıyor.

Çelik Çelikyaman / NisantasiHaber.com
celik@nisantasihaber.com
etkinlik@nisantasihaber.com

Facebook yorumları

Diğer haberler
X