Alif Art’ta Nuri İyem portreleri

Alif Art müzayedesinde İbrahim Çallı’nın 180 bin TL fiyatlı "Manolyalar"ının yanısıra Yalçın Gökçebağ'ın sıradışı eseri de dikkat çekiyor.

Fatih Doğan Ateş yazıyor
https://www.instagram.com/muzayedegozu/

Alif Art, sezonun son müzayedesini 26 Mayıs 2018 Cumartesi günü Nişantaşı Alif Art Galeri’de düzenliyor. Ağırlıklı olarak obje, hat ve resim sanatına dair karma eserlerin açık arttırmaya sunulacağı müzayedenin resim bölümünden dikkat çeken ve koleksiyonlara girmeyi hak eden küçük bir seçkiyi paylaşmak istedik.

Müzayedede Necla – Nasuhi Mısırlı Koleksiyonu’ndan satışa sunulan Nuri İyem eserleri dikkat çekici güzellikte. Bilhassa 11.000 TL açılış fiyatı ile açık arttırmaya sunulan ufak boyutlu ve müthiş güzellikteki iki portre kesinlikle dikkate değer.

Aynı koleksiyondan gelen bir başka İyem çalışması, 8.000 TL açılış fiyatıyla satışa sunulacak olan “Şile Limanı” peyzajı da yine performans açısından son derece başarılı ve dikkate değer.

Müzayedenin en değerli parçalarından birisi şüphesiz ki bu hafta vefatının yıldönümü olması sebebiyle bir kez daha saygıyla andığımız “1914 Kuşağı” olarak bilinen sanatçı grubumuzun öncüsü olan İbrahim Çallı’nın “Manolyalar” isimli natürmort çalışması. Eser 63×46 cm boyutlarında ve 180.000 TL lik açılış fiyatıyla sunulmakta.

Natürmort demişken, Türk resminin peyzaj ustası Hoca Ali Rıza’nın da bir natürmort çalışması 80.000 TL‘lik açılış fiyatıyla yine müzayededeki önemli bir parça olarak dikkat çekiyor.

Türk resim sanatında soyut döneme geçişin öncülerinden Sabri Berkel’e ait bu soyut çalışma hem kompozisyonun hem de Berkel’in o baskın renklerinin gücü açısından koleksiyonerlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum. Eser 47×64 cm boyutlarında ve 40.000 TL açılış fiyatıyla satışa sunulmakta.

Türk resminde naif üslubun en önemli temsilcilerinden Yalçın Gökçebağ Hocamız’ın bu görmeye pek de alışkın olmadığımız sıradışı eserinin sırrı, sanatçının oldukça eski dönemine ait bir üretim olması. 1983 tarihli olan ve bu sebeple nadir görülebilecek türde olan bu güzel çalışmanın Gökçebağ koleksiyonerleri için kaçırılmaması gereken bir lot olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Müzayedenin resim sanatına dair örnekleri incelesek de, müzayedede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi hat sanatından da çok sayıda seçkin örneğin, yine bilhassa Osmanlı döneminden değerli objelerin ve de ayrı bir kategori olarak, Ata’mıza ve O’nun hatıralarına dair önemli eserlerin de yeni sahiplerini beklediğini hatırlatarak yazımıza son verelim.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X