Polisan Kansai Boya Genç Sanatçılara Destek Verdi

Yeniköy Rotary Kulübü’nün projesi olarak 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen “Bazaart – Her Eve Bir Sanat” Sergisi, The St. Regis İstanbul’da, 26 Mart 2019 Salı akşamı düzenlendi.

Bazaart “Her Eve Bir Sanat” fikriyle yola çıkarak sekiz yıldır yetenekli ve genç sanat öğrencileriyle sanatseverleri buluşturuyor ve sanatın bir lüks olmadığını hatırlatıp, herkese ulaşılabilirliğini göstermeyi amaçlıyor. Başlangıcından bugüne dek projede boy gösteren birçok öğrenci çeşitli yerel ve uluslararası sanat organizasyonlarına davet edildiler ve çeşitli ödüller aldılar. Öğrencilerin, başarılarını gösterdikleri organizasyonlardan biri de Contemporary İstanbul.

Bazaart’ın bu yılki jürisinde; EKAV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, Marmara Üniversitesi Sanat Tarihçi Akademisyen Doç. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Modern ve Çağdaş Türk Sanat Koleksiyoneri ve Baraz Galeri Kurucu Yahşi Baraz, Yeditepe Üniversitesi Sanat Danışmanı, küratör ve akademisyen Prof. Dr. Marcus Graf ve sanat tarihçi akademisyen Nazlı Pektaş yer aldı. Bazaart Komitesi seçilen eserlere çeşitli değerlerde ödül parası vererek, o ödül parası ile sanatçının eğitimini desteklemeyi amaçlıyor.

 

Polisan Ödülünü Alara Bitlis Verdi

Kadınların hayallerini, zevklerini, tasarım dünyalarını zenginleştirmesiyle bilinen vizyonu, Polisan Kansai Boya’nın bir marka olarak kadınların yanında yer alma biçimiydi. Polisan bu kez de kadına yönelik şiddete ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla sponsor olduğu sergide kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirdiği “Her Ses Bir Nefes” projesinden yola çıkarak “Polisan: Kadına Şiddet Konulu Özel Ödülü” verdi.

Kadına şiddete karşı temalı eserlerle sergiye katılan genç sanatçılar arasından Mavi Öz, “Yapay Gerçeklik” adlı çalışmasıyla Polisan Kansai Boya’nın ödülünü kazandı. Mavi Öz’e ödülünü veren isim ise Polisan Holding Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticisi Alara Bitlis oldu. Bitlis ailesi ayrıca, sergiye katkı amacıyla üç eseri satın alarak koleksiyonuna ekledi.

Alara Bitlis yaptığı açıklamada, Polisan Holding olarak Türk sanatına ve genç sanatçılara destek olabilmenin kendilerini gururlandırdığını belirtti :

“Bazaart bizim yıllardır gönülden desteklediğimiz bir organizasyon… İmkanı olmayan gençlere eserlerini sergileyebilme fırsatı sunarken, önemli koleksiyonerlerle buluşturuyor. Bazaart’ın bir parçası olmaktan mutluyuz. ‘Her Ses Bir Nefes’ adını verdiğimiz, kadına şiddete karşı Türkiye’de bir duruş sergileyen projemizi yıllardır sürdürüyoruz. Seçtiğimiz eser, bu duruşumuzu destekliyor. Genç sanatçıların da, kadına şiddete karşı konuları ele almaları bizim hoşumuza gidiyor. Böyle eserlerin ortaya çıkması ve farkındalığın artması bizi gururlandırıyor.”

 

Birçok Ödülün Sahibi Proje

Polisan Kansai Boya’nın katkılarıyla sekiz yıldır devam eden “Her Ses Bir Nefes” projesi, Türkiye genelinde kadın sorunlarına karşı, bireysel çarelerden çok çözüm odaklı toplumsal bilinç edinilmesi ve kolektif çabalarla çözüme ulaşılabileceği bilincini kamuoyunda yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Polisan bugüne dek proje kapsamında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Dayanışma Merkezi Ofisi, Kadın Sığınakları, Genc¸ Kız Sığınma Evi Derneği Danışma Merkezi ve Genc¸ Kız Sığınakları’nın kapasitelerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli desteği sağladı. Türkiye Engelsizler Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi (TEKSEM) oyuncuları ‘Komşuluk Bizde Kalsın’ tiyatro oyununu sahneledi.

2015 yılında ise Facebook ve Twitter’ın videoları otomatik sessiz oynatma özelliğinden ilham alınarak “Sesi Olmayan Kadın” adıyla hazırlanan viral film, reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Kristal Elma’da dijital kategoride üç ödül birden aldı. Film, sadece internette 2 milyon kişi tarafından izlendi.

“Her Ses Bir Nefes” projesi, 2015 yılında “magazinci.com 14. Yıl İnternet Medyası Yılın En İyileri” ödüllerinde “Yılın En İyi Sosyal sorumluluk Projesi” ödülüne layık görüldü.

 

 

Facebook yorumları

Diğer haberler
X