Atölye ararken F Sanat’ı kurdu

Füsun Aydoğan, diş hekimliğinin yanında sanata olan ilgisini başka bir boyuta taşıyarak F Sanat Galerisini kurdu. Figen Batı‘nın küratörlüğünü yaptığı F Sanat Galerisi bir galeri olmanın yanı sıra Aydoğan ve arkadaşları için bir atölye özelliğini de barındırıyor. Aydoğan‘ın galerisi aynı zamanda, her yıl birbirinden değerli sergileri de sanatseverlerle buluşturuyor.

Füsun Aydoğan ile F Sanat Galerisini ve yaptığı çalışmaları konuştuk.

“Artık buranın bir bireyiyim”

1983 yılında eşimle birlikte Nişantaşı‘nda ilk muayenehanemizi açtık. O zamandan beri Nişantaşı‘ndayız. Buranın bir bireyi haline geldik, 35 sene oldu. Eşim hala aktif olarak çalışıyor ben de “Doktorumdan başkasına gitmem” diyen hastalar olursa gidiyorum.

1998 yılından beri resim yapıyorum. Resme Temur Köran hocamla başladım. Birçok karma sergiye katıldım 12 karma sergi, 3 kişisel sergi açtım. Bu arada da porselen dekorlama yapıyorum. Beyaz sırlı porselenlerin üzerine boya işlemi yapıyorum. Sanata ilk başlayınca insan karışık bir dönem geçiriyor ne yapacağı konusunda. Bende ilk nü çalışmalarla başlamıştım. Sonrasında da porselen dekorlamaya geçtim.

“Diş hekimliği estetik kazandırıyor”

Benim diş hekimliğinde alıştığım küçücük çalışma alanı porselen boyamada yardımcı oldu, zorlanmadım. Daha kolay geliyor. O dişin üstündeki incecik işçilik, porselen yapımı sırasında elinizin yatkınlığını ortaya koyuyor. Ben muayenemde, yaptığım tuvalleri de sergiliyordum. Bir hastam eşine dedi ki, ‘hastalarıyla neden bu kadar ayrıntılı uğraştığını anlıyorum çünkü resimle ilgileniyor. Resimleri güzel olunca dişler de güzel olsun istiyor’ Diş hekimi olunca estetik yeteneğiniz gelişiyor zaten. İnsanları güzelleştirmek istiyorsunuz doğal olarak.

“Atölyem için yer arıyordum”

Ben kendime atölye yeri arıyordum. Eşim ve oğlum burayı gezerken ‘İlla burası olsun’ dediler. Onlar bu sektörde değiller ama benimle birlikte hep sanatın içindeler. Onlar da beni çok destekledi, madem dedik burası çok güzel, burayı tuttuk. Figen Hanım ile birlikte de sanat galerisini daha ileri bir boyuta taşıdık.

“Ön planda sanat galerisi var”

F Sanat bir sanat galerisi ve atölye. Arka tarafımızda atölye hep vardı ama ön planda galeri bulunuyor. Galerinin ilk kişisel sergisini kendi sergimle açtım, bir de porselen sergisi açtık arkadaşlarımızla. Ondan sonra da F Sanat Galerisi‘nde sanatçılarımıza eşlik ediyoruz, onlarla birlikte sergilerimiz şu an devam ediyor. Biz insanlara her dakika bir şeyler satacak kadar üretmiyoruz, seri bir üretimimiz yok. Eserlerin her noktasında kendimiz çalışıyoruz. Ben fırsat buldukça resim de yapıyorum.

“Bu yaptığımız hobi değil”

Atölye tarafı benim 20-25 yıllık arkadaşlarımla oluşturduğumuz bir yer. Bu yaptığımız hobi değil çünkü hobiyi bir sene, iki sene yaparsınız. Biz yaptıklarımızı senede iki kere paylaşıyoruz. Burada 8 kişilik bir ekibiz. Kurs vermiyoruz bir hocamız var Yıldız Porselen‘den ayrılmış. Porselen sanat eseri olduğu için ancak sanatçı değerini anlayan, kıymetini bilen kişilerle paylaşıyoruz.

“Özel sipariş alıyoruz”

Eserlerin üzerilerinde gördükleriniz gerçek altın ve gümüş. Onların da çalışması ayrı. Ayrıca fırınlanıyor. Burada gördüğünüz her şey aslında beyazdı, biz onları boyuyoruz. Ondan sonra fırında 800 derecede pişiyor. Bazen nazar değip çatlayabiliyor ama biz obje olarak daha kaliteli şeyler seçmeye özen gösteriyoruz. Tuzla‘da özel bir firmada yaptırıyoruz ya da ben yurt dışında gördüklerimi alıyorum. Sonra da sır üstü boyama yapıyoruz. Özel sipariş alıyoruz. Mesela şu isme hediye yollayacağız diyorsunuz. Onlara özel doğum günü, yılbaşı hediyeleri yapıyoruz.

“Buradaki her tasarım tek”

Kişiye özel yapıyoruz. Her üründen sadece bir tane var. Sanatçı bir tane üretebiliyor. Bizim buradaki çalışmalar sanatçıya ait tek eserlerdir. Bundan başka bulamazsınız. Güncel, modern sanatçılarımızın da tabakları var. Bahri Genç, Bubi, Neşe Çoğal, Ahmet Özel ve Esra Demircan gibi sanatçıların da eserleri bulunuyor. Buradaki ekibimiz tamamen kedi istekleri ile el işçiliği üzerine çalışıyor. Bazı özel işlerimiz de oluyor tabi ki. Mesela ekibimiz Agha Khan için özel bir çalışma yaptı. Eserlerimiz orada sergilendi. Dolayısıyla onlar daha Türk desenlerinin modellerini istediler. Hepsinin el dekoru olmasına özen gösteriyoruz.

“Birinci hedefimiz en iyiyi ve en güzeli göstermek”

Biz gerçekten seçkin, butik işler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar sevdikleri için bir şeyler alsınlar diye yapıyoruz. Eserlerini sergilediğimiz sanatçılarımızın çoğunluğu aynı. Bizim yaptığımız iş galericilik değil. İnsanlara en güzelini sunmaya çalışıyoruz. Sanatçılarımızı da bu yüzden özenle seçiyoruz.

Biz her sanatçı ile beraber onun heyecanına ortak oluyoruz. Tabi sonrasında satış da olursa ne güzel ama birinci önceliğimiz sanatçının yanında yer alabilmek.

“Figen Hanım ile birlikte sergi açacağız”

Hem yeni sergi açacak olan gençlere bir basamak olalım hem de ününü ulaştırmış sanatçılara kucak açalım diyoruz. Tabi ki kendimiz için planladığımız sergilerimiz de var ve bize gelen başvurulardan seçtiğimiz sergilerimiz de oldu. Mesela son sergilerimizin biri; Özdemir Altan, Halil Akdeniz, Balkan Naci, Tülin Onat ve Hüsamettin Koçan‘ın olduğu konsept bir sergiydi. Önümüzdeki sezon için de böyle bir konsept sergimiz ve bir genç karma sergimiz olacak. Herhalde bu durumda 3 tane solo sergi olacak diye planlıyoruz. Her sene porselen sergimiz de oluyor. Bu sene 3. yıl şerefine Füsun ve Figen‘in baş harflerinden hareketle “iki F bir sergi” açalım dedik. Bu sergimizi de Ekim ayı gibi, yeni sezonun başlangıç sergisi olarak düşünebiliriz.

Sosyal sorumluluk projesine katılıyoruz

Bu sene mimarlarla, 8 sanatçı ile ortak tabak projesi gerçekleştirdik.  Herkes ortaya bir ürün çıkardı ve Parıltı Görmeyen Çocuklar Derneği‘ne bağışta bulundular. Onun arkasından hemen o tabaklardan oluşan diğer sanatçıların da bağışları oldu. Senede bir kere porselen sergisi düzenliyoruz, Anneler Günü’nden önce, insanlara hediye niteliğinde. Zaten Anneler Günü ve yılbaşı dolayısıyla yaptığımız sergiler de sosyal sorumluluk projelerini destekler nitelikte olacak. Benim de eserlerim oluyor içinde. Bunu da yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki sezon Figen Hanım ile benim bir sergim olacak, hazırlıkları devam ediyor.

“Gözümüz yurt dışında”

Gençlerle yurt dışında bir plan yapmaya çalışıyoruz. Birkaç hayalini kurduğumuz proje var. Özellikle genç sanatçılarla ilgili. Bakalım şu anlık araştırma ve plan aşamasındayız diyelim.

“Sanatın bir yönüyle kendinizi tedavi edin”

F Sanat Galerisi olarak ülkemiz renkli bir dönemde olsun istiyoruz. Herkesin sanatla bir bağı mutlaka olsun. Hep aynı şeyi söylüyorum; sanatın bir yönüyle kendinizi tedavi edin. İlla sanat yapmak zorunda değilsiniz. Seyredebilirsiniz, gezebilirsiniz. Bunu yaparkenki durum bile insanı iyileştiriyor. Sanat bu kadar insana iyi gelirken  bunun farkına varamıyoruz. Biz her şeye rağmen güzeli görmeyi çalışırsak olacak diye düşünüyorum.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X