‘’Bizden Önce, Bizden Sonra’’ MAJİ’de başladı

Süreyya Güven yaklaşık 40 eserden oluşan “Bizden Önce Bizden Sonra” ismini verdiği sergisini MAJİ Luxury Art Gallery & Event ‘de sanatseverlerle buluşturdu.

1988 doğumlu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu olan Süreyya Güven resme karşı ilgilisinin ve yeteneğinin küçük yaşlardan itibaren başladığını dile getirdi.

2013’ten bu yana mimarlık mesleğini sürdürürken resim sanatına olan tutkusunu daha da arttıran Güven:”Resme olan ilgim küçük yaşlardan beri vardı. Bir yandan da mimarlık ağır bastı. Hem çizmeyi çok seviyordum hem de yaratıcılığı ve renkleri. Bunlar ilgi alanımdı ama Türkiye şartları. Sanatın yanında bir mesleğin olsun düşüncesi hakim oluyor.” dedi.

“Yaratıcılığımı yansıtamadığım için resme geri döndüm”

Güven:”Mimarlık okurken bunu sanattan ayırmadım ve büyük bir zevkle okudum. Fakat iş hayatına başladığımda gördüm ki içinde sanat barındıran mimarlık çokta gerçek değil. Bu da beni üzdü yaratıcılığımı, çizmeye, kağıda, kaleme olan ilgimi yeterince yansıtamadığım için resme geri döndüm. Küçükken yaptığım resimleri artık tuvale dökmeye başladım.Bir gün gittim resim malzemeleri aldım ve başladım. Altı yıldır da devam ediyorum.”ifadelerini kullandı.

İlk kişisel sergisini açtığı için heyecanlı olduğunu ifade eden Süreyya Güven:”Resimlerimde insanlığın, doğanın çizdiği sınırı görmezden gelişini ve sınırı aşmanın getirdiği sonuçları doğanın ağzından anlatmaya çalışıyorum. Resim yaparken doğanın kendisi oluyorum ve tuvalimi doğanın günlük defteri gibi düşünüyorum ve o andan itibaren doğa anlatmaya başlıyor başına gelenleri.”

“Tüm çabam organik ve kendiliğinden  imgeler yaratmak oluyor”

Güven: “Kendimi doğanın yerine koyarak resim yapmaya çalıştığım için tüm çabam organik ve kendiliğinden el değmeden  oluşmuş hissi veren imgeler yaratmak oluyor…  Aynı zamanda bu yaratım sürecinde  mimar olarak gözlemlediğim kentleşme sorunlarına da  göndermeler yapıyorum.”

Kullandığım teknikler o sırada akışa kapılarak gelişiyor”

Güven:” Soyut çalışıyorum. Akrilik üzerine kabartmalar yapıyorum. O sırada karar veriyorum. Akışa kapılarak kendimi bırakıyorum ve eserlerim böyle ortaya çıkıyor.”

Benden Önce Benden Sonra” isimli sergi 19 Şubat‘a kadar MAJİ Luxury Art Gallery & Event nde sergilenmeye devam edecek.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X