“Bu bana bir hiçten bir alem yaratmanın kapılarını açtı”

Özdemir Altan, "Soyağaçları" adını verdiği kişisel sergisini Kare Art Galeri'de açtı.

Soyağaçları, Altan’ın anne tarafının soyağaçlarından esinlenilerek 1989’da doğmuş olan sekizinci dönemidir. Sanatçı, bu dönemini şöyle açıklamaktadır ; “Soyağaçlarının basitliği ve yalınlığı, sanatçının gücünü gösterebilmede konunun etkileyiciliğinin yardımcılığına sığınmaması geleneğinde tam bir biçilmiş kaftandı. Böylece, bu bana bir hiçten bir alem yaratmanın kapılarını açtı.”

Bu sergide sanatçının Soyağaçları serisine ait son dönem eserlerini görüyoruz.

Sergi 30 kasım 2017 tarihine kadar Kare Art Galeri‘de izlenebilir.

Sanatçı hakkında;

Özdemir Altan 1931 yılında doğdu, İstanbul’da yaşıyor. 1956 yılında İDGSA Resim Bölümü Zeki Faik İzer Atölyesini bitiren sanatçı; 1963 1965 Paris Bienalleri başta olmak üzere çok sayıda uluslararası ve ulusal etkinliklere katıldı, kişisel sergiler açtı. Yazar ve konferansçı ve küratör olarak yaygın bir isim yaptı. Türkiye’de ilk küratörlük eylemi olan Avni Lifij sergisi (1968) bu anlamda ilk girişimdir. Modern, avangard düşünce, Pop Art ve özellikle Postmodern’i Türkiye’de ilk geliştiren kişi oldu.

Altan, doğa vergisi yeteneği ile her yapıtında yeniden yaratan tükenmez enerjisi ile dinamik ve üretken bir kişiliktir. Sanatçı yaptığı eserlerde değişik doku, strüktür eleman, malzeme, sanat görüşü, ışık vb. aykırılığın rastlantısal olarak bir araya gelmesiyle oluşan sanat anlayışını benimsemiştir. Böylece 1988’den bu yana gitgide netleşen bir düşünce ile sanatsal espasın birbirinden farklı kavram, köken, yapı ve mantıkların birleşmesiyle oluştuğunu uç noktada kanıtlamak amacıyla rastlantısal buluşma yöntemini geliştirmiştir. Bu görüşünü daha radikal bir davranışla uygulamak amacıyla kent haritalarının ilçe ve mahallelerini birbirinden habersiz olarak çeşitli kişilere uygulatmıştır.

[fancygallery id=”8″ album=”189″]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X