Bu Şehri Sevdik

Çelik Çelikyaman / NisantasiHaber.com
celik@NisantasiHaber.com

Teşvikiye Sanat Galerisi, “Bu Şehri Sevdik” adını taşıyan sezonun lik sergisi ile kent kavramını farklı anlatım biçimleri ile izleyicinin beğenisine sunuyor.

Küratörlüğünü Denizhan Özer‘in üstlendiği sergide sanatçılar kendilerine ait dille yaşadıkları, ait oldukları, sevdikleri kentleri hayatın akışına bağlı olarak irdeliyorlar.

Yaşadığımız zaman dilimi içinde modernizmin etkisi ile kentlerin kimliklerini kaybettiğini yada kaybetmek üzere olduğunu görürüz. Aynılaşma tehlikesiyle birer birer yer olmayan yere dönüşen kentlerin bu olumsuz durumuna karşın belleklerde yer eden, yaşanmışlıkların izini taşıyan yapısı ile de direnç göstererek geçmişle olan ilişkisini koparmama çabası içinde olduğu farkedilir.

Yakın ve geniş plan kent kurgularını, duyguya bağlı estetik bir dille var eden ve yaşanmışlıkların izinin sürerek durum tespiti yapan sergide Alp Yavuz, Doğan Paksoy, Elvira Yakovchik, Emine Şenses, Emre Tandırlı, Kadir Ablak, Mahir Güven, Murat Germen, Mustafa Albayrak, Mustafa Özkan, Stefan Hadzi-Nikolov, Suna Tüfekçibaşı, Şahin Demir ve Zeynep Bingöl Çiftçi‘nin eserleri yer alıyor.

Kente bağlı yaşamı bütünsel bir yapı içinde sunmayı amaçlayan “Bu Şehri Sevdik27 Ekim 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X