Cansu Tanpolat’tan “Peekaboo”

Cansu Tanpolat, Mine Sanat Nişantaşı Merkez Galerisi‘nde gerçekleşen sergiye ilişkin, çocukların gölgeleri farklı resimlere benzetmesinden esinlendiğini belirterek, “Benim ele aldığım konu, bir şeyin hayalimizdeki halinin ve aslının farkı. Platon’un mağara alegorisindeki gibi, aslında gördüğümüz şeyin görüldükleri gibi olmadığı. Çocuklar, tüm dünyanın kendi bilinci etrafında var olduğunu düşünür. Ben de o şekilde yola çıktım” ifadelerini kullandı.

Bu tür heykelleri 2012‘den beri yaptığını aktaran Tanpolat, çizimlerin de onların eskizi gibi olduğunu söyledi.

Serginin kuratörü Dolunay May da, serginin genç sanatçı Tanpolat‘ın ikinci sergisi olduğunu kaydederek, “Sergide 20 tane, heykellerin eskizlerinden oluşan görsel ve 9 tane de heykel formunda çalışma söz konusu” dedi.

Peekaboo‘nun, bebeklere “cee” yapılan oyunun İngilizce‘si olduğunu vurgulayan May, “Bir bebeğe ‘cee’ yaptığımızdaki şaşkınlığı aslında kendi varoluşunu halen idrak edememiş olmasıyla ilgili. Cansu Tanpolat’ın çalışmalarında, çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, daha geriye gittiğimizde insanın var oluşuyla temellendirdiğimiz nesne-özne ilişkilerini sorguladığı bir sergi bu” diye konuştu.

Dolunay May, sergideki eserlerin insanın kendi varlığını sorgulamasını isteyen bir bağlama sahip olduğuna dikkat çekti.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X