Çaycı: “İşin mutfağında başladım”

“Sektöre ilk giren estetisyenlerdenim”

Ben 1979 doğumluyum. Annem botoks yaptıran, kendine bakan bir kadın. Beni de yanında götürüyordu. Okul zamanımda, hiç unutmuyorum Ahmet diye bir doktoru vardı. “Bu kızı ver bana asistanlık yapsın, yazın gelsin yardımcı olsun bana” dedi. İşin mutfağında başladım. Daha 17 yaşındaydım. Hoca baktı performansım iyi, dedi ki tamam sen çay kahve işini ablana ver. Sen benim asistanımsın. Yıllarca asistanlık yaptım. Sonra da estetisyenlik okuluna gittim.

Yıllarca doktorlarla çalıştım, plastik cerrahlarla çalıştım ve çalışırken onları çok fazla tamamladığımı düşünüyorum. Hala görüşüyorum, fikir birliği yapıyoruz. Çok yaratıcı bir ruhum var fakat yaratıcı ruhumu hayata geçiyorum ama paylaşmayı çok sevmiyorum.

“Cilt bakımı tek başına yeterli değil”

Kendi iş yerimi açtım 10 yıl önce ilk aldığım cihaz dermabirazyondur çünkü cilt bakımının tek başına kozmetik ürünle veya medikal bir ürünle tamamlandığını düşünmüyorum. Birçok cihazı aynı yerde buluşturup insanlara sundum.

Gelen herkesi minik bir cilt bakımıyla göndermiyorum, onları mutlu edip yıllarca gelmelerini sağlıyorum.Hala benim yıllar önceki, 20 yıl önceki müşterilerim bana cilt bakımına gelir.

“Sektörde gizliyim”

Ben sektörde biraz farklıyım, gizliyim. Seviyorum böyle olmasını. Bir kaç kere akademi düşündüm, baktım çok eksikler var çünkü akademi teori bilgisi veriyor ama elinde belgesi olup uygulama yapamayan o kadar çok estetisyen var ki.

Yetiştirebilecek çok uzman var ama kimse kimseye işi öğretmiyor. Öğrense bile bu işin bir kanunun var. Kendi iş yerini açmak için ayrılıyor.

“O ruhu korumak önemli”

Elimde çok farklı teknikler ve yapmış olduğum uygulamalardaki netlikler benim her zaman kendi başıma bir yere getirdi. Bende bunun keyfini çıkarıyorum şu anda.

O çiğdem çaycı ruhunu kaybedebilir mi diye düşünmüyor değilim. Yanımda 3 kişi de çalıştırabilirim ama o ruhu korumak önemli.

“Müşterilerime karşı şeffaf olmayı tercih ediyorum”

Nişantaşı‘nda estetik anlamında, bakım anlamında iş yapan birçok yer var fakat biz estetik doktorumla birlikte farklı bir iş yapıyoruz ve bunun olumlu dönüşlerini de alıyoruz. Yarım, kullanılmış botoksları kullanıyorlar, bir filakonla iki kişiye dolgu yapıyorlar gibi. Bizde müşterilerimize her şeyi şeffaf bir şekilde öğretiyoruz. Öğrenci gibi bakın bunu açıyorum, bunu uyguluyorum diye gösteriyorum. Bu ürün Çin botoksu değil gibi açıklamalar yapınca insanlar bize doğruyu verdiğimiz için güveniyorlar.

“El becerisi önemli”

Alınan belgelerin sizi temsil etmediğini düşünüyorum. Bu tamamen el becerisi gerektiren bir şey. Atılımım vardı zaten kafamda düşündüğüm. Lazer epilasyon bilgileri almaya başladım. Zaten bir yer açabilmek için de belgelere ihtiyaç duyuyorsunuz. Yurtdışında eğitimler aldım.

“İnsanları sömürmeden ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor”

Benim buraya oturan bir müşterimin neye ihtiyacı var, ona ne verebilirim diye yola çıkıyorum. İhtiyacı yoksa bu ay bunu yaptırmayın, ihtiyacınızı karşıladık diyorum. Çünkü para zor kazanılan bir şey demek istemiyorum, eşim yaşam terapisti, ‘para kolay kazanılabilen bir şey’ der. İnsanları sömürmeden bunu sağlayabilmek daha etkili. Arkaya dönüp baktığınızda rahat edeceksiniz.

Kalıcı makyajı, botoksu iki ay önce yaptırdım düştü diyor mesela. Her şeyin bir protokolü var. Botoks yaptıran bir kişi 6 aydan önce işlem yaptıramaz. Ama yapanlar var bu yüzden farklı yüzler görebiliyoruz.

“Kadınların vücudunda 8 farklı kıl yapısı vardır”

Bunları çok iyi bilmeniz gerekir ki yaptığınız iş sorunsuz olsun. Lazer epilasyon yapılır kalan açık renk tüyler iğneleme yönetemiyle yok edilir.

Alexandrite diye bir cihaz var, doktorların kullanmaya izni var. Güzellik merkezinde bulunamaz klinikte bulunması gerekiyor. Bu cihazı yüze değdiren bir daha tüyden kurtulamaz. Aslında vasküler bir cihazdır, damar tedavisinde kullanılır. Ama günümüzde tüyler içinde kullanılıyor. Siyah tüyler için birebirdir ama daha fazlası olmamalıdır.

“Bir tane kuru mama getirene, dövme sildirme benden”

Sokak hayvanları için bir kampanya yaptım. Bir tane kutu mama bile getirse ilk dövme silme işlemi bizden oluyor. Canlılara yardımcı olmayı seviyorum. Böyle bir kampanya yapıyorum.

“Sağlıklı görünmek her zaman önemlidir”

Bazı kişilerin ruhsal terapi görmesi gerekiyor. İhtiyacı dışında bir şeyler yaptırmak isteyenlerin terapi görmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Botoksa veya dolguya karşı değilim, sağlıklı görünmek her zaman önemlidir. Ancak her şeyin fazlası zarar. Bu dengenin çok iyi korunması gerekiyor.

 

 

Facebook yorumları

Diğer haberler
X