Çikolata kötü enerjiyi pozitife çevirir

Kırık Concept'in kurucusu Samet Özben'le çikolata ve Nişantaşını konuştuk.

Hayat Cankorel / NisantasiHaber.com
hayat@NisantasiHaber.com

Topağacı‘ndaki evimin tam yanında Kırık Concept. Açıldığı günden beri yakın markajımda. Avrupai ortamı, mahalle kültürünü yaşatması, leziz çikolata ve kahveleri ve daha fazla yazmayım ki gidin görün dediğim diğer şahsına münhasır özellikleri…

Yüzde yüz el yapımı “organik” çikolata yemek, keyifli ve kaliteli bir ortamda arkadaşlarınızla vakit geçirmek istiyorsanız rotanızı Kırık Concept‘e çevirebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim el yapımı şarap da mekanın sunduğu yenilikler arasında geleceğe dönük projeler arasında duruyor. Biz sorduk, mekanın işletmecisi Samet Özben cevapladı.

Sen kimsin?

Ben Samet Özben. 27 yaşındayım. Aslında antrenörüm. Fakat son 4 senedir çikolata ustalığı yapıyorum. Şimdi “Kırık Concept” adında bir kafem var ve işletmeciliğini de üstlenmiş durumdayım.

Çikolata nerden aklına geldi?

Çikolata aslında bir anda denk geldi bana, şans gibi birşey oldu. Bir anda kendimi çikolata dünyasında buldum. Bunun için eğitimlerine de devam ettim ve artık sevdiğim iş olmaya başladı.

Çikolatada kakaonun altın oranı var mı?

Var. Hepsinde değişiyor. Mesela bitterde kullandığımız yüzde 63.7, sütlüde kullandığımız oran yüzde 52, beyaz çikolatada kullandığımız oran ise yüzde 47.

Diyet yapan hanımlar merak ediyorlardır ustasına soralım çikolatada çok kalori var mı?

Evet aslında çok kalori var:)) Ama mesela şimdi Maltitol bitkisiyle şekersiz çikolata üretilebiliyor. Maltitol kullanarak bitter çikolata yapılabiliyor biz de buna başladık yavaştan.

Maltitollü çikolata sadece kaloriyi mi düşürüyor yoksa diyabet hastaları da tüketebilirler mi?

Hem kaloriyi düşürüyor hem şeker de yok içinde. Tamamen bitkisel. Yani maltitol ile kakaonun karışımından yapılıyor çikolata.

Çikolata sanılanın aksine çok da zararlı değil bildiğim kadarıyla.  Mesela İçinde B vitamini de var.

Aynen. Çikolatanın aslında zarardan çok faydası var. İçindeki seretoninden dolayı mutlu yapıyor, kötü enerjiyi alıp pozitife çeviriyor, B vitamini var…

Fabrikasyona geçecek misiniz?

Düşünmüyorum. Fabrikasyonu sevmiyorum.

Kırık Concept olarak ileriye dönük hedefleriniz ne?

Nitelikli bir “çikolata kafe“si üzerine yoğunlaşıp insanlara çikolata yemenin keyfini çıkartmalarını hedefliyoruz. İnsanların buraya gelip de yedikleri çikolatanın üstüne damak tadında kalan “ben”i hatırlatabilirsem ne Mutlu bana! “Bu adam gerçekten iyi çikolata yapıyor” dedirtmek isterim Kırık Concept‘e gelenlere.

Neden Nişantaşı?

Ben bu işi daha evvel bazı başka semtlerde de yaptım. Fakat Nişantaşı insanlarının bilinç seviyeleri daha yüksek. Mesela Avrupa‘da da çikolata yemiş ve gerçek çikolatanın ne olduğunu biliyor. Dediğim gibi diğer semtlerde de bu işi yaptığımda insanlar genellikle çikolatayı yemek için yiyorlardı. Buradakilerle çikolata hakkında konuşabiliyorum ve bundan keyif alıyorum.

Neden Kırık Concept’in instagram hesabından kimseyi takip etmiyorsunuz?

O biraz benim izlediğim bir politika. Yaptığımız işle ilerleyelim, yaptığım ürünleri insanlar görsün istiyorum. Büyük ihtimalle kimseyi takip etmemeye de devam edeceğim.

Burada küçük bir kütüphaneniz de var ve gelen müşterilerle kitap değiş tokuşu yapılıyor. Bu nasıl oluştu biraz anlatabilir misin?

En başta bir güzellik olsun diye ben buraya kendi kütüphanemi getirmiştim. İnsanlar galiba getirdiğim kitap tarzını beğendi ki “bunu alıp okuyabilir miyim” diye sormaya başladı. Ben de “tabii ki ama geri getirin lütfen mümkünse” dedim:) Çünkü okuduğum kitaplarda genellikle altı çizili cümleler vardır. Nişantaşlı insanlar televizyonlardaki basit gündüz programlarını izleyen bir kitle değil! Çikolata hakkında bilinci olan insanlar olduğu gibi bize kitaptan anlayan insanlar da geliyorlar.

Nişantaşı’nda oturan ünlülerden size gelenler oluyor mu?

Ozan Güven ve annesi, Güven Kıraç, Serenay Aktaş ilk aklıma gelenler…

Bizim sormadığımız ama senin eklemek istediklerin var mı?

İnsanlar çikolata yemenin farkına varsın. Tamam bakkalda markette de var ama el yapımı çikolatayla fabrikasyonu ayırsınlar başka hiçbir şey istemiyorum. Çikolata yapmanın bir el işçiliği olduğunu bilsinler.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X