Çin’den Datça’ya : Emel Vardar

Galeri Eylül'ün sahibi dünyaca ünlü heykel sanatçımız Emel Vardar bu yılın 9’ncu sergisini Knidos Sanat Festivali'nde açıyor.

Nişantaşı’nın önemli sanat merkezlerinden olan Galeri Eylül’ün sahibi dünyaca ünlü heykel sanatçımız Emel Vardar bu yılın 9’ncu sergisini 5 Ağustos’ta Yakaköy-Datça’da UKKSA Knidos Sanat Festivali‘nde açıyor. Ocak ayından beri ABD, İspanya, İtalya’da 2; Fransa’da ve Türkiye’de bir sergi yapan Vardar, son sergisine 14 eseri ile katılıyor.

Heykellerin teması kadın

Emel Vardar, “KADIN” konusunu heykellerinde işleyen bir sanatçı. Eserlerinde kadın güzelliğinin yalnızca fiziksel bir güzellik olmadığının altını çiziyor ve kadının içsel dünyasının zenginliğinin önemini vurgulamaya çalışıyor. Bu nedenle de heykellerindeki duygularda ‘kadının gücünün’ olduğuna inanıyor. Türkiye dışında Amerika, Avrupa ve Asya‘da pek çok ülkede sanat fuarları, müze sergileri, gurup sergilerde yer alan Emel Vardar, 5 Ağustos’ta Yakaköy-Datça’da UKKSA Knidos Sanat Festivali‘nde 14 eserini tanıtıyor.

Sanatçının Datça’daki son sergisinin ana teması da kadın. Emel Vardar bunu şöyle açıklıyor; “Kadınlar geçmişten günümüze baktığımız zaman pek çok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Ben de kadının ebedi güzelliğin simgesi olduğuna inanıyorum. Kadının fiziksel güzelliğinin yanı sıra içsel dünyasının zenginliğini vurguluyorum ve içsel dünyasının ışığını yansıtmaya çalışıyorum. Bunun dünya döndüğü müddetçe bu ışığın dünyayı aydınlatmaya devam edeceğini düşünüyorum. Heykellerimdeki kadınlar da anlatmak istediğim kadının duyguları ve bu duyguların gücü. Kısaca vermek istediğim mesaj bu. Heykellerin bir hikâyesi her zaman var. Kimi zaman kadına şiddet, kimi zaman kiloları ile barışık bir kadın… Sadece heykel gibi kadınlar yapmıyorum. Çok kilolu heykellerim de var. Eserlerimde hayatı sevgiyle kucaklayan içindeki sevgiyi coşkuyla paylaşan kendisiyle barışık sevgi dolu kadınlar da var. Tabii ki kadına şiddeti betimleyenler ağırlıkta. Çünkü ülkemizde kadına karşı yapılan ayrımcılık, şiddet ve maalesef işlenen cinayetler çok fazla. Bu hepimizi etkiliyor ve üzüyor. Ben de sanatımla yaptığım heykellerde kadını koruma altına alıyor ve adeta dokunulmaz kılmaya çalışıyorum.

“Çocuk gelinler maalesef artıyor”

Emel Vardar bugün dünyamızda yaşanan çok büyük bir kargaşa olduğu görüşünde. Bunu “Her geçen gün Doğu ve Batı kültürlerinin birbirinden uzaklaşmakta olması, dünyayı tehdit altına alan terör, savaş, mülteci sorunu ve çevre sorunu gibi sıkıntılar var. En önemlisi insani değerlerin yitiriliyor olması. Kadın konusunu işlemeyi bu yüzden çok önemsiyorum. Gerçekten dünyada aynı zamanda bizim ülkemizde şiddet olayları artarak devam ediyor. Bu bizi derinden yaralıyor. Ben heykellerimde kadınları anlatırken adeta bir koruma altına alıyorum ve toplumda onun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bütün gayretim bu. Bu sorun sadece ülkemizde değil, dünyada da artıyor. Bu sorunların başında da çocuk gelinler, gelenek, eğitim, ayrımcılık, tecavüz, şiddet ve cinayet gelmektedir. Dolayısıyla tüm bunlar kaçınılmaz bir dünya sorunu haline gelmektedir. Kadın heykellerimde, kadının fiziksel güzelliğinin yanı sıra kadının içsel dünyasının zenginliğini vurguluyor. Bu duyguların gücünün de kadının gücü olduğuna inanıyorum. Amacım tüm dünyada kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık meselesine dikkat çekmek, kadınların önem ve gücünü vurgulamak” diye dile getiriyor.

Ünü dünyaya yayıldı

Emel Vardar dünyanın pek çok ülkesinde sergiler düzenleyen bir sanatçı en önemli sergilerini şöyle sıralıyor; New York’ta Chelsea’nın önemli sanat galerilerinden biri olan Amsterdam Whitney Gallery, İtalya Venedik’teki Milano Art Gallery’de, Çin’de Yasak Şehir’de Saray Müzesi’nde sergi açtım. Çin Saray Müzesi çok önemli. Burası prestij oldu benim için. İki kez orada sergiye katıldım. Ayrıca bir kez de Şehircilik Müzesi’nde sergi açtım. Eserlerimi Amerika, İspanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Monako, Almanya, Çin gibi birçok ülkede sergileme fırsatı buldum.

Vardar‘ın sadece bu yıl açtığı sergiler

– Amsterdam Whitney Gallery – Ground Floor, Chelsea, New York –ABD
– Spoleto Arte Incontra New- York – Hotel Michelangelo, New York – ABD
– Museo Dali, Ville de Van Gogh Espace d’exposition Arles – FRANSA
– Spoleto Arte, Incontra Dali & Van Gogh Espacio de Exposicion, Figueres – İSPANYA
– La Proyeccion Arte En Las Palmas Art Gallery Kanarya Adaları – İSPANYA
– Mostra Internazionale D’arte Contemporanea Spoleto Arte, Festival Dei 2 Mondi, İTALYA
– Pro Bıenale Venezia – Spoleto Arte Pavilion, Venedik İTALYA
– 4. Uluslararası Cam Bienali Denizli – TÜRKİYE

Facebook yorumları

Diğer haberler
X