“Çocuk gelinlere hayır” karikatür yarışması

İnsanlığımızı tehdit eden "çocuk gelinler" uluslararası karikatür yarışmasına konu oldu.

Sadece Türkiye gündeminde değil, dünya gündeminde de yer alan önemli bir konu. Özellikle Pakistan, Hindistan ve Afganistan’ın başı çektiği ülkelerde 18 yaş altı çocukların zorla evlendirildiği, şiddete maruz kaldığı ve ailelerin de bu konuda yetersiz çabaları olduğu hatta bazı ailelerin teşvik edici olduğu raporlarda gözlemleniyor.

E-mizah dergisi Don Quichotte’un düzenlediği 11. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı ise, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı ve G&Partner Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Donay. Son dönemlerde gittikçe artan bu trajediyi karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirten Gaye Donay, şunları söyledi :

“Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan birinin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edildi. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkça belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşıyor”

Günde 39 bin çocuk gelin

“Dünya genelinde, günde yaklaşık 39 bin kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor. “Çocuk Gelinler“e, Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha sık rastlanıyor. Ne yazık ki, günümüz Türkiyesi’nde de bu oranın artış gösterdiği, alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu görülüyor. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlattılar. Biz de bu kampanya sürecinde bu projeyi değerli sanatçı dostum Erdoğan Karayel’le birlikte uluslararası boyutta hayata geçirmeye karar verdik”

Uluslararası e-mizah dergisi Don Quichotte’un genel yayın yönetmeni Karikatürist Erdoğan Karayel de projeyi şöyle özetledi :

Don Quichotte, 2004 yılından bu yana dünya gündeminde olan önemli konuları çizgiye yansıtan projeleriyle tanınıyor. Bir anlamda dünya karikatürüyle Türkiye karikatürünü birleştiren bir köprü. Bu yıl düzenlediğimiz yarışmamızın amacı, ülke gözetmeksizin, tüm dünyada gittikçe artan “Çocuk Gelinler” konusunu gündeme taşıyarak, mizah yoluyla sorgulamak ve irdelemek. Ödül Töreni ve sergi İstanbul Nişantaşı Maji Gallery’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşecek. Serginin özellikle bu tarihe yetiştirilmesi için oldukça yoğun bir program uyguladık. Bu yarışmamızın bir başka özelliği ise, tüm jüri üyelerinin uluslararası alanda başarılı kadın çizerlerden olması. Jürimizi oluşturan isimler İspanya‘dan Adriana Mosquera, İran‘dan Farzane Vaziri Tabar ve Shiva Zamanfar, Kolombiya‘dan Elena Ospina, İtalya‘dan Marilena Nardi, Meksika‘dan Martha Barragan, Brezilya‘dan Natalia Forcat, Romanya‘dan Nicoleta Ionescu ve Türkiye‘den Saadet Demir Yalçın. Dünyanın dört bir yanında yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere kısa sürede anlamlı bir çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine onlar da değerli çizgileriyle katkıda bulunacaklar. İnanıyoruz ki, çizilen her karikatür bizlere kötülükten, şiddetten arınmış masum birer “Çocuk” olarak geri dönecek”

Çocuk Gelinler” konusunu gündeme taşıyarak, mizah yoluyla sorgulamayı ve irdelemeyi amaçlayan karikatür yarışmasına son katılım arihi 28 Şubat 2018. Yarışmaya sadece childbrides@donquichotte.org adresine mail atarak katılım sağlanıyor. Karikatürlerin A3 boyutunda, 300 dpi ve JPG formatında hazırlanması gerekirken, yarışmanın sonucu 4 Mart 2018 tarihinde açıklanacak. Ödül töreni ise 8 Mart 2018 tarihinde Nişantaşı Maji Sanat Galerisi‘nde gerçekleşecek. Yarışmada birinci olacak esere bin Euro, ikinci esere 750 Euro ve üçüncü esere ise 500 Euro para ödülü ile birlikte her dereceye Don Quichotte Madalyası verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi bu adresten alınabilir. http://www.donquichotte.org/content/view/6897/153/lang,tr/

Facebook yorumları

Diğer haberler