Çöpler toplanmıyor, ortalık karıştı

Şişli'inin Nişantaşı ve diğer bölgelerinde birkaç gündür çöplerin toplanmaması vatandaşları isyan ettirdi. Belediye ise bir açıklama yaptı.

Şişli‘de çöplerin toplanmaması vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşlar sosyal medyada, Nişantaşı ve diğer bölgelerden çöp dağlarının fotoğraflarını yayınlarken Şişli Belediyesi bir açıklama yayınlayarak sendikayı suçladı.

Şişli Belediyesi‘nin açıklaması şöyle:

Şişli Belediyesi’nin hizmet alımıyla çalıştırılan personelinin ücretleri, belediyenin iştiraki olan Kentyol A.Ş tarafından ödenmektedir. Sözleşme bitiminde yapılacak açık personel ihalesine, Kentyol A.Ş. bu kez katılamayacaktır. Bu nedenle sendika, belediye binası önünde eylem yapmakta ve Şişli’de özellikle çöplerin toplatılmasını engellemeye çalışmaktadır. Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü’nün konuyla ilgili Kent-Yol A.Ş çalışanlarına yaptığı yazılı açıklamayı kamuoyunun bilgisine sunarız.

“Değerli Kent-Yol çalışanları,

Kentyol A.Ş’nin, personel ihalesine girebilmesi için gerekli ekonomik şartlara sahip olmadığı, defalarca sendika temsilcilerine ifade edilmesine rağmen, usule uygun olmayan bir konuda belediyenin adım atması için ısrar edilmektedir.

Buna rağmen, çözüm yolları aranmış ve mevzuata uygun olarak Kentyol A.Ş. alt yüklenici olmaya karar vermiştir. Daha önce gerek Şişli’de, gerek diğer belediyelerde bu uygulama defalarca yapılmış olmasına rağmen, sendika temsilcileri işçileri ne yazık ki yanlış yönlendirmektedir.

Kent Yol çalışanları, hiçbir şekilde hak kaybı yaşamayacak ve iş güvencesi ile çalışmaya devam edeceklerdir. 2014 yılında göreve geldiğim günden bugüne, işçi haklarını sonuna kadar koruyan ve onların lehine Türkiye’de eşi görülmemiş toplu sözleşmelere imza atmış bir belediye başkanı olarak, her zaman işçilerin yanındayım.

2014 yılından bu yana;

Tüm çalışanların hakları günü gününe ödenmiş,

Hiçbir çalışanın alacağı olmadan,

Son derece tatminkar oranlarda ücret artırımına giderek, işçi memnuniyeti sağlanmıştır.

Herhangi bir grev kararı olmamasına rağmen, işçilerimizin bir bölümü ne yazık ki sendika tarafından işi bırakmaya zorlanmışlardır. İşçinin yanında olması gereken sendika temsilcilerinden en büyük beklentim, sizlere doğru ve eksiksiz bilgi aktararak, siyasi oyun ve manipülatif davranışlardan uzak olmalarıdır.

Sevgi ve Saygılarımla,

H. Hayri İnönü

Facebook yorumları

Diğer haberler
X