Dokuz sanatçıdan “Karmaşık Düzlem”

Galeri Merkür'de açılan sergi, postmodernitenin dönüştürdüğü gerçeklik algısını dijital yerine, resim, heykel ve sanat üzerinden irdeliyor.


9 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Karmaşık Düzlem” adlı grup sergisi Galeri Merkür‘de açıldı. Serginin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseveri bir araya getirdi.

Küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği sergi, konusunu mühendislikten bilgisayar bilimine, Kuantum fiziğinden fraktallara birçok alanda kullanılan karmaşık sayıların geometrik uzamdaki karşılığından alıyor.

İpek Yeğinsü sergi sunumunda şunları söyledi :

“Geçmiş, şimdi ve geleceğin tüm katmanlarının bağlam düzleminde eriyip iç içe geçtiği günümüzde, Postmodernite’nin dönüştürdüğü gerçeklik algımızın belki de en salt ifadesini bulduğu karmaşık düzlem kavramını, onu genellikle bağdaştırdığımız dijital teknolojiler yerine resim, heykel, fotoğraf gibi teknikler üzerinden irdeliyor”

Sanatçılar ve eserleri

Sergide Ahmet Duru, Aslı Aydemir, Deniz Defne Acerol, Gamze Zorlu, Görkem Dikel, Gözde Başkent, Kerem Ağralı, Melike Kılıç ve Şener Yılmaz Aslan’ın resim, desen, seramik, kağıt kesme ve fotoğraf gibi farklı tekniklerdeki yapıtları yer alıyor.

Ahmet Duru, manzara kavramını damıtmaya, onun özüne inmeye yönelik deneylere girişirken, Aslı Aydemir ise Cintemani gibi geleneksel bir malzemeyi olasılıklar evrenine taşıyor.

Deniz Defne Acerol, bizi her biri yazgısının bir sonraki aşamasını bekleyen kahramanlarının kesişen yolculuklarına dahil ederken, Gamze Zorlu izleyiciyi kendi kurguladığı kolaj-mekanlarda ağırlıyor.

Görkem Dikel‘in yapıtları sonsuz sayıda düzleme yayılan alış-veriş çılgınlığının tam ortasında yer alırken, Gözde Başkentya kaç ya savaş” eyleminin eşiğinde asılı bırakıyor.

Kerem Ağralı, farklı kavramsal referansları gerçeküstü mekanlarda bir araya getirirken, Melike Kılıç ise hikaye kurgusunun katmanlı karakterini bir simyacı edasıyla görünür kılıyor.

Şener Yılmaz Aslan, içinde yaşadığımız kentin eklektik dokusunu, bizi kimliksizliğimizle yüzleştiren bir aynaya dönüştüryor. Böylece izleyici, içinde bulunduğu gerçekliğe daha eleştirel bir noktadan bakmaya davet ediliyor.

Karmaşık Düzlem” sergisi 19 Şubat 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X