Edirne’nin gözü bu muzayededeydi

Edirne Hacılar Ezanı Yolu, Alif Art Müzayedesi'nde sahibini buldu.

Alif Art‘ın düzenlediği müzayedenin sessiz sedasız konukları vardı.

* NişantaşıHaber Facebook’ta
* NişantaşıHaber Twitter’da
* NişantaşıHaber Instagram’da

Şehit Ressam Hasan Rıza‘nın öğrencisi Dimetokalı Hayri Çizel‘in “Edirne Hacılar Ezanı Yolu” adlı eseri müzayedede satışa sunulunca Edirne Belediyesi soluğu Nişantaşı‘nda aldı.

Açık artırmaya katılan belediye görevlileri, Çizel‘in tual üzerine yağlıboya eserini Edirne‘ye kazandırdı.

Şehit Ressam Hasan Rıza‘nın Edirne için çok önemli bir isim olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Kent Belleği Müzesi’ni kısa bir süre sonra şehrimize kazandıracağız. Halkımıza da bu müzede yer almasını istedik. Aile yadigarı eşyalarını belediyemize teslim edebileceklerine dair çağrıda bulunduk. Bu konuda belediye olarak biz de bir yandan farklı çalışmalar içerisindeyiz. Bu eserleri almamız da bunun bir parçası” dedi.

Eserleri için şehit olan Hasan Rıza

Hasan Rıza 1881 yılında Bahriyeden mezun oldu, 1877 yılında çıkan Rus Harbi‘ne gönüllü olarak katıldı. Savaş sırasında İtalyan bir ressamının korumalığına verilen Hasan Rıza, bu ressamdan etkilendi ve onun çalışmalarını yakından izledi. İtalya‘da Roma, Floransa, Napoli atölyelerinde on yıl çalışan ve daha sonra Mısır‘a giden Hasan Rıza, iki yılda orada çalışarak sanat anlayışını geliştirdi.

Hasan Rıza Edirne‘ye yapılan şiddetli bombardımandan eserlerini kurtarmak amacı ile gittiği atölyesinde Bulgar askerleri tarafından şehit edildi.

Hasan Rıza‘nın bugün Edirne Belediyesi‘nde çok önemli eserleri yer alarak tarihe ışık tutuyor. Fatih‘in Gemilerini Karadan Yürütmesi, Havuz Başında Gergef İşleyen Kadınlar, Karlı Havada Geyikler, Kuzular 1319, Osmanlıların Rumeli’ye Geçişi 1321, Fırtınalı Havada Yelkenli 1321 isimli tablolar halen tarihi Edirne Belediye Binası‘nın duvarlarını süslüyor.

Haber fotoğrafına Photoshop uygulanmıştır.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X