Fatma Tülin’den “Evrenin Teni”

Çağdaş sanatçılardan Fatma Tülin’in, tüm yapıtlarından ve değişik dönemlerinden “Evrenin Teni” adı altında derlediği seçki, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe’de düzenlenen ve 15 Aralık 2018 tarihine kadar açık kalacak sergiyle sanatseverlerle buluştu.

Sergi açılışına, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, Doğan Hızlan, Levent Çalıkoğlu, Serdar Bilgili, Emin Hitay, Özlem Gençoğlu ve Sema Öztürk’ün yanı sıra iş, cemiyet ve sanat dünyasının önde gelen simaları katıldı.

Merkür Galeri‘nin sanatçısı Fatma Tülin’in sergisinin proje yönetmenliğini Sabiha Kurtulmuş ve Selin Bozkurt, mekan kurgusunu Nevzat Sayın, sergi grafik tasarımını ise Yeşim Demir Pröhl üstlendi.

Birçok farklı yoruma yol açan ünlü resmi “Soğan-Ekmek“ le başlayan bu seçki, sanatçının yaratıcı gelişmesinin adımlarını yapıtlar aracılığıyla izlenebilmesine olanak sağlıyor. 15 Aralık 2018 tarihine kadar açık kalacak sergide, sanatçının 25’i koleksiyonerlerden alınan 130 eseri yer alıyor.

Sergide yer alan eserlerin çoğunluğunu sanatçının ana kaygısını belirleyen doğal nesne-insan gövdesi formlarının içerdiği plastisite kapsamındaki çalışmaları oluşturuyor. Bunların yanı sıra Fatma Tülin’in “yan yollar, sapaklar” şeklinde adlandırdığı dış mekan yorumları ve portre çalışmaları da sergide yer alıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi başta olmak üzere sanata verdikleri desteklerle bilinen CarrefourSA, Polisan, Twigy, Usla’nın katkıları ve sanatseverlerden Emin Hitay, Özlem-Naim Gençoğlu, Petek-Tamer Geçgören ile Türkan-Ziya Tacir’in destekleriyle gerçekleşen sergi, sanatçının yurtiçi ve yurtdışında açtığı 38’inci kişisel sergisi oluyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X