Feruze Akay’dan “Gölge”

Akay‘ın sergisi 12 Aralık 2018‘e kadar açık kalacak.

Akay, yeni sergisi “Gölge“yi şu satırlarla anlatıyor :

Bana göre sanat, estetik bir ifade gücüdür. Ruhunuz ne kadar güçlüyse, ifadeniz de o kadar güçlüdür. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz topluma daha güçlü mesajlar, daha estetik bir görünüm ve kendinizi daha iyi ifade etme şansını bulursunuz.

Nitelikli bir eserin oluşması için öncelikle sanatçı kendini iyi tanımalıdır. Kişiliğini çok iyi sentezlemeli; pozitif değerleri geliştirmeli, negatif değerleri yok etmek adına sanatın kollarına yönelmelidir. Çünkü sanat; kişiliğin kurtuluşudur. Kimi zaman deli dolu bir ruha dizgin, kimi zaman iyi izlenim yaratan bir heyecandır. Tıpkı Mark Rothko ve Jackson Pollock gibi…

Soyut dışavurumcu bir bünyem olduğu için bu iki sanatçı rehberim olmuştur.

Resim sanatı, tarih boyunca farklı amaçlarla yapılmış ve insanlığa hizmet etmiştir. Ben resim sanatını bir terapi, huzur ve heyecan veren bir eylem olarak görüyorum. Renklerin yüzeyde dans ederek karışması ruhumu rahatlatıyor. Sıcak ve soğuk tonları bir arada kullanmayı seviyorum. Boyayı yüzeye fırça ile sürüp zarif etkiler oluşturduktan sonra spatula ile küçük çizgisel heyecanlar ekliyorum.

Yumuşak fırça darbeleri, hareketli çizgiler ve renkler bir aradayken dünyevi her türlü problemden, maddeden uzaklaşıp, uçsuz bucaksız soyutluğa doğru diyardan diyara geziyorum.
Ta ki kendi evrenimi buluncaya kadar…

Feruze Akay kimdir?

1981‘de Özbekistan‘da doğdu. 2000 – 2005 yılları arasında Kiev Ekonomi Üniversitesi‘nde öğrenim gördü.

2016 itibariyle başladığı Atatürk Üniversitesinde Halkla İlişkiler Bölümünü açıktan okumaktadır. Evli ve Bodrum‘da ikamet etmektedir.

”Resim sanatına ilgim çok küçük yaşlardan başlayıp, bu zamana kadar devam etmektedir. Rusya‘da 1.5 sene eğitim aldım, yeteneğim olduğunu fark ettikçe, kendimi keşfederek geliştirdim. Resim yapmak bana huzur veriyor. Adeta yüzeysel olan her maddeden uzaklaşıp; soyut, uçsuz bucaksız bir hayal dünyasında diyardan diyara geziyorum.

Ruhumu ve zihnimi besliyorum bu sanatla, aynı zamanda aç bırakıyorum hayal dünyasının sınırsızlığına.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X