Galeri İlayda “online”a dönüyor

Galeri İlayda'yı kapatan İlayda Babacan, pup-up ve online sergiye yöneleceğini söyledi.

Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi‘ndeki sanat galerisi “Galeri İlayda“yı kapatan İlayda Babacan, çok değişik mekanlarda, az ve öz sergi açmaya ve “online“ı daha etkin kullanmaya karar verdiğini söyledi.

Geçen nisan ayında 25. Yıl sergisi düzenlemesinin ardından aldığı karar sanat dünyası tarafından “beklenmedik gelişme” olarak karşılanırken, Babacan ise galeri açıkken, sık sık sergi düzenlemenin ve sanatçılarla koleksiyonerler arasında bağlantı kurmanın tüm zamanını aldığını, bundan sonra ise bir yıl boyunca eski fabrikalar dahil değişik mekanlarda 3 veya 4 büyük sergi düzenleyeceğini dile getirdi.

Babacan, bir taraftan da “sanat” hayatına büyük holdingler, iş insanları ve büyük otellere sanat danışmanılğı yaparak devam edeceğini ifade etti.

“Eserlerin görünürlüğü artırmak”

Son yıllarda sanat eseri satışlarının yarısını online gerçekleştirdiği belirten Babacan, “Bu realite her ay düzenli olarak, maddi manevi emeklerle açtığımız solo ve grup sergilerinin fiziksel galeri mekanında düzenlenmesinin gerekliliğini sorgulattı. Tabii bir de 15 senedir her ay düzenli olarak sergi açmanın getirdiği rutin üstüne eklendi. Farklı iş modelleri geliştirerek çalıştığım genç sanatçıların eserlerinin görünürlüğünü arttırıp, daha fazla koleksiyona dahil edilmelerini sağlama fikri her geçen gün beni daha fazla heyecanlandırmaya başladı. Her ay düzenli sergiler organize ederken sanki hem iş hayatımda hem özel hayatımda bir şeyleri kaçırıyorum hissine kapıldım ve işimin formatını değiştirmeye karar verdim” dedi.

“Pop-up sergilere ağırlık vereceğim”

Dünyada da galericilik anlayışının değiştiğine dikkat çeken Babacan, “Galerimi kapatıp, bundan böyle pop-up sergiler düzenlemeye ve proje ağırlıklı çalışmaya karar vermemdeki süreç bu şekilde gelişti” diye konuştu.

Babacan şunları söyledi :

“Galerimi fiziksel galeri mekanı olarak kapattım, aynı adreste sadece bir üst katı ofis, depo ve showroom olarak düzenleyip tekrar aktif olarak çalışmaya başlayacağım. Zaten bu kararımı temsil ettiğim sanatçılarıma, koleksiyonerlerime, çalıştığım 3. partilere, eşe, dosta açıklarken, bunun bir veda değil, bir format değişikliği olduğunun altını ısrarla çizdim. Genç sanatçılarla çalışan tüm galericiler bence idealisttir. Düzenlediğim yeni projeler doğrultusunda, sanatçılarımla birlikte ideallerimizin peşinden koşmaya devam edeceğiz”

Galeri İlayda, 1992 yılında Ankara‘da kurulmuş, 2002’de ise İstanbul’a taşınmıştı.

Fotoğraf : Efe Babacan

Facebook yorumları

Diğer haberler
X