Genç tasarımcılar İMA’dan mezun oldu

İstanbul Moda Akademisi'nden (İMA) mezun olan 70 genç tasarımcı diplomalarını aldı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) iştiraki İstanbul Moda Akademisi‘nden (İMA) mezun olan 70 genç tasarımcı diplomalarını aldı.

Dernek açıklamasına göre, İHKİB‘in iştiraki İMA‘dan mezun olan genç tasarımcılara diplomaları verildi. Hazır giyimde kilogram başına ihracatı 50 dolara çıkaracak tasarımcı ordusuna 70 yeni genç yetenek katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sektörün kilogram başına ihracatta halen 23 – 24 dolarlarda olduğunu hatırlatarak, “İmalat sanayisinde bu rakamı 40-50 dolara çıkarma kapasitesine sahip tek sektörüz. 10 yıldır sektörümüze yeni yetenekler yetiştiren İMA’dan bugün diplomalarını alacak kardeşlerimizle birlikte tasarım gücümüze güç katacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan hazır giyim sektörünün 200‘ün üzerinde ülkeye yılda 17 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlatan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“Sektör olarak her yıl ülkeye 15 milyar dolar net döviz girdisi sağlıyoruz. Sektör olarak salt üreterek varacağımız noktaya çoktan ulaştık. Bir süredir katma değerli üretime odaklanmış bulunuyoruz. Kilogram başına 23-24 dolar gelirle, katma değerli ihracatta ilk üç sırada yer alıyoruz. İmalat sanayinde bu rakamı orta vadede 40-50 dolara çıkarma kapasitesine sahip tek sektör konumunda bulunuyoruz. Bunu elbette her yıl sektöre kazandırdığımız tasarımcı gençlerimizle başaracağız. Hep altını çizdiğimiz gibi bizleri yeni ufuklara, yüksek katma değere taşıyacak olan tek araç tasarım. İHKİB‘in iştiraki olarak 10 yıldır sektörümüze yeni yetenekler yetiştiren İMA‘dan bugün diplomalarını alacak kardeşlerimizle birlikte tasarım gücümüze güç katacağız.”

Hikmet Tanrıverdi, Türkiye‘nin bulunduğu coğrafyanın ve dünyanın gerçeklerini göz ardı etmediklerini belirterek, genç mezunların hayal gücü, yeteneği ve üretkenliği ile hazır giyim ihracatında 20 milyar doları aşıp, çok daha yukarılara çıkacaklarını ifade etti.

Açıklamada İMA‘nın tam ve yarı zamanlı programlarından mezun olan gençlere diplomalarının İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İHKİB Yönetim Kurulu üyeleri ve Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür tarafından verildiği kaydedildi. Ayrıca mezun öğrencilerin tasarımlarından oluşan sergi, İMA‘nın Nişantaşı Teşvikiye Caddesi‘ndeki merkezinde yaz boyunca ziyaret edilebilecek.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X