Gülçin Somerk Ezer’den Ritmi Hisset

Sergi 18 Ekim 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Gülçin Somerk Ezer, sanat tarzını ve son sergisi “Rizmi Hisset“‘i şu sözlerle anlatıyor :

Resimlerde, soyut dışavurumculuk, özellikle renklerin baskınlığı beraberinde, biçimleri şekillendirmesi ana hedef olmuştur.

Yağlı boya kıvamında sulu boyayı, kat kat ve kıvrak fırça hareketleri ile kullanmak; son çalışmalara kadar, yağlı boya da renklerin cesurca birbirine kavuşmasını sağlamak, biçimlere sosyal konuları kullanarak anlatımcı bir şekil kazandırmak resimlerin dilini oluşturmuştur.

Geçmiş sergilerin tümünde hep görmeyi istediğimiz gerçek güzellikler dışında, göz ardı ettiğimiz çirkinlikler de yansıtılmıştır. Geçmişe sahip çıkmak ve çevreyi korumak maksatlı mesajlar vermek istedim.

Son çalışmalardaysa çok renklilik, farklı fırça vuruşları, ritm, simge, (şekilsel anlamda) yazı, puantizmi çağrıştırsa da notanın en basit şeklini ifade etmek maksatlı fırça vuruşları kullanmaktayım.

Kimi zaman soyut ve kısmen somut beraberlikleri uyumlu ve / veya tek başına bir kompozisyonla her bir tuvale konu olan müzik eserinin geçmiş ve günümüzde bende bıraktığı hatırları yansıttım. Bu şekilde çalışmaya devam edeceğim.

Ritmi Hisset” temalı sergim ise soyut dışavurumcu tarzımı ortaya çıkardı. Spatula eşliğinde katlı vuruşlar, fırça izleri, zaman zaman puantizmin etkisi ile oluşan desen ritmleri teknik olarak karşınıza çıkıyor. Şekilsel bir görsellik katmak için yazılar ve notalar kullandım fakat ön planda özellikle renklerin coşkusunu her eser için seçmiş olduğum müziklerin ritmi ile birleştirmek istedim.

Fotoğraflar : Mehmet Ediz Temel

Facebook yorumları

Diğer haberler
X