Güncel Öztürk, babasını yalnız bırakmadı

Abdülkadir Öztürk’ün “Heykeller İçinde Yaşamak” adını verdiği Merkür’deki ilk sergisi açıldı.

Abdülkadir Öztürk TEM Sanat Galerisiyle olan 27 yıllık uzun soluklu işbirliğinden sonra yeni çalışmalarını sergileyeceği MERKUR’de izleyicileriyle buluştu. Öztürk‘ün cerrah, heykeltraş ve aynı zamanda ressam oğlu Op. Dr. Güncel Öztürk de eşiyle birlikte babasını yalnız bırakmadı.

Sanatçı, 30 Kasım’a kadar izlenebilecek yeni sergisinde; duygu ve düşüncelerimizin içinde barındırdığı anlamlardan yola çıkarak heykelleri soyut bir formda ele alıyor.

Öztürk, eserlerinde iç boşluğumuzda canlı kalmayı başaran ve her gün beslendiğimiz korkuları, hayalleri ve kolektif iç görüyü soyut ifadeler ile şekillendirmeyi amaçlıyor. Zaman kavramı üzerine izleyiciyi sorgulamaya yönlendiren eserler; tarih öncesi ve sonrası yaşananların ve erotizmin susturulan özgürlüklerinin dışavurumunu gözler önüne seriyor. “Heykeller İçinde Yaşamak” adlı sergide zaman ve yaşamın heykeller ile bütünleştiği ve aslında birbirleri ile eşzamanlı bir şekilde var olduğunun görülmesi sağlanıyor.

Sanatçı, sergi hakkında görüşlerini şöyle anlatıyor :

“Heykeller bir ana gibi doğurgan, dişi, koruyucu ve sevgi veren idoller. Kutsal, yaratıcı ve özgürlükçü. Bütün baskılara direnmiş, estetik doğrular içinde geleneksel malzemelerden yontulmuş… Varoluşumuzun beraberinde getirdiklerinin dışavurumu olan heykelleri, hayatın bir bütünü şeklinde görüyorum. Heykeller içinde ben varım, benim içimde ise heykeller”şeklinde tanımlıyor.

[fancygallery id=”8″ album=”170″]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X