Güneş keyfinizi kaçırmasın

Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, tatilcileri "güneş yanıkları" ve "güneş zehirlenmesi"ne karşı uyardı.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, güneşin yoğun etkisiyle oluşabilecek zararlı etkileri önlemenin yollarını, “ciğer gibi yandığımız” zaman neler yapmamız gerektiğini anlattı.

İşte Mamak’ın güneşle imtihan olmamanız için tavsiyeleri…

“Yazın bu aylarında güneş kimilerine keyif verirken kimilerinin keyfini kaçırabiliyor. Bu mevsim her ne kadar birçoğumuz için tatil mevsimi olsa da güneşin altında çalışmak zorunda kalan birçok kişinin olduğunu da unutmamak gerekir. Birkaç önlemle hem güneşten keyif almak hem de çalışma koşullarını rahatlatmak mümkün hale gelebilir.

Vücudumuzdaki D vitamininin oluşmasında en önemli katkı güneş ışığına maruz kalmaktır. Her ne kadar güneşli bir ülkede yaşasak da Türkiye’de D vitamini eksiklileri ile sıkça karşılaşıyoruz. O nedenle yaz mevsimini de yararlı hale getirmek gerekir ama tabi kıvamında olacak şekilde.

Tavsiyelerim;

Öncelikle bebek, çocuk ve yaşı 50’nin üzerinde olan yetişkinler güneşin dik geldiği 12-15.00 saatleri arasında  güneşten korunmalı,

Deniz kenarında bebek ve çocuklar sırt, omuz ve göğüs bölgesini UV ışınlarından koruyacak şekilde giydirilmeli ve şapka takılmalı,

Özellikle yüz, sırt, omuz bölgeleri güneşe en sık maruz kalınan yerler olduğu için 50 koruma faktörlü güneşten koruyucu krem kullanılmalı,

Bol su içilmeli,

Güneş ve sıcak hem sıvı kaybı hem de elektrolit kaybı oluşmasına sebep olur. Bu nedenle sık sık su içmeli, su yerine kafeinli veya gazlı içecekler tercih edilmemeli,

Sodyum kaybı olacağı için ayran gibi içeceklerin tercih edilmesi sıvı dengesi açısından iyi bir tercih olabilir.”

“Yanık” ve “güneş zehirlenmesi”ne dikkat

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, uyarılarına şöyle devam ediyor:

“Uzun zaman güneşe çıkmayan ardından birden güneşe maruz kalan kişiler, ‘güneş yanıkları’ veya ‘güneş zehirlenmesi’ dediğimiz durumla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum, özellikle vücutta 1 ve 2. derece yanıkların olması anlamına gelir. 1. derece güneş yanıklarında sadece kızarma ve ağrı varken 2. derece güneş yanıklarında deride içi sıvı dolu, bül dediğimiz lezyonlar meydana gelir.

1. derece güneş yanığının tedavisinde aloe vera içerikli sakinleştiriciler ve içeriğinde lokal anestezik maddesi içeren kremler yeterli olurken 2. dereceli yanıklar, oranına göre hastanede yatarak tedaviyi bile gerektirebilir. Her ikisinin tedavisinde de mutlaka sıvı alımı artırılmalı, vücut, meyve suları ve vitamin takviyesi ile desteklenmelidir.

Güneş zehirlenmesi grip ile aynı belirtileri gösterir

Güneş zehirlenmesi dediğimiz bir başka durum ise grip benzeri bulguların olmasıdır. Belirtileri özellikle akşamları ciddi baş ağrısı ve burun akıntısı ile başlar. Bu durum hafife alınmayıp mutlaka bir doktor gözlemine başvurulmalıdır.

Tabi bu anlatılanlar güneşe ani maruziyet sırasında meydana gelen bir takım olumsuzluklar ve onların düzeltilmesiyle ilgili idi.

Uzun süre korunmasız güneşe maruziyet maalesef ki ciltte kalıcı hasarlara, yaşlanmaya ve cilt kanserlerinin oluşmasına sebep olur. Doğuştan veya sonradan vücudunda benleri olan kişilerin, sarışın veya beyaz tenli olanların, lekelenmeye müsait cilt tipi olanların güneş koruyucu kremlerini çok daha dikkatli kullanmaları önerilir.”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X