Hasan Çelebi İle “Türk Hat Sanatına Bir Bakış”

Hasan Çelebi İle “Türk Hat Sanatına Bir Bakış” Ustalar – Talebeler isimli hat sergisi, 21 Mart – 13 Nisan 2019 tarihleri arasında Teşvikiye‘de bulunan Biriz Sanat Galerisi‘nde.

Küratörlüğünü Sanat Tarihçisi Mert Yüksel‘in üstlendiği sergide, 16. y.y.‘dan başlayıp günümüze kadar gelen, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin 25 hattatının, 60‘a yakın nadide eseri sergilenecek. Sergi, son yılların en kapsamlı sergisi olarak sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Serginin oluşum süreci içinde hat sanatına ömrünü adamış Şeyh-ül Hattatin mertebesinin yetkin ismi Hasan Çelebi ile hat sanatının ustalarını anmak, dönemin hattatları arasında muhabbeti arttırmak ve en önemlisi geleceğin hattatlarını heveslendirmek amaçlanıyor.

Sergide; Hüsameddin Zerrinkalem, Mahmud Celaleddin, Şanizade Mehmed Ataullah Efendi, Said Efendi, Kamil Akdik, Aziz Rufai Efendi, Mehmet Nuri Sivasi, Mustafa Halim Özyazıcı, Kamil Ülgen, Macid Ayral, Kemal Batanay, Hamid Aytaç, Emin Barın, Ali Alparslan, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Fuat Başar, Fevzi Günüç, Ali Toy, Davut Bektaş, Hilal Kazan, Erol Dönmez (Abdülhadi), Ferhat Kurlu, Muhammet Mağ ve Cemali Gündoğdu‘nun eserleri yer alıyor.

Sergi, 13 Nisan 2019‘a kadar Biriz Sanat Galerisi‘nde Pazar günleri hariç diğer günler 11.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Biriz Sanat Galerisi
Teşvikiye Fırın Sok. No. 4/A K. 1 Teşvikiye Mah. Şişli İstanbul
0535 203 76 25 | www.birizartproject.com

Facebook yorumları

Diğer haberler
X