Hasan Taşdemir ve Alp Bartu sergisine yoğun ilgi

Hasan Taşdemir ve Alp Bartu kişisel resim sergilerini Doku Sanat Galerisi‘nde sanatseverlerle buluşturdu.

Aynı anda iki sanatçının resim sergisine ev sahipliği yapan Doku Sanat Galerisi‘ne de yoğun ilgi vardı.

Sanatçıların eserleri 18 Aralık 2018 tarihine kadar Doku Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Hasan Taşdemir Kimdir?

1949 yılında Bakü’de doğdu. İlk resim eğitimini Bakü Azim Azimzade okulunda aldı. Okulu birincilikle bitiren sanatçı, 1973-79 yılları arasında Tiflis Devlet Resim Akademisi‘ne girdi ve orayı başarıyla bitirerek 1980 yılında Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretmenlik yaptı.

Türkiye ve Bakü’de çalışmalarını sürdüren sanatçı, İstanbul doğasının konu alan birçok resminde; bizim eski ustaları anımsatan sıcaklığı, titizliği, incelikli yaklaşımı ve renkçi anlatımı, onu sevilen ve aranılan bir sanatçı olarak görmemize neden oldu.

Sanatçının eserleri Almanya, Finlandiya, Çekoslovakya, Türkiye, Moskova’da birçok resim sergilerinde yer aldı.

Alp Bartu Kimdir?

1947‘de Manisa‘da doğmuş, ilk ve orta öğrenimini Hatay ve Adana illerinde yaptıktan sonra Marmara Üniversitesi‘ne bağlı Eğitim Fakültesi‘nin resim bölümünden 1976-1977 akademik yılında mezun oldu.

Daha sonra birçok orta öğretim okul ve kuruluşlarında resim öğretmeni olarak görev aldıktan sonra 1992 yılında Maçka Teknik Plastik Sanatlar Bölümü‘nden emekli oldu.

Resimleri yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda, banka koleksiyonlarında bulunan Alp Bartu, toplumumuzun çeşitli kesimlerinden seçtiği konuları renk ve biçim düzenlemesiyle işledi. Figür doğa ilişkisi sevinç, üzüntü ve heyecanla birleştirerek resimlerinde yansıtan sanatçı, İstanbul‘da yaşıyor.

Fotoğraflar : Mehmet Ediz Temel

Facebook yorumları

Diğer haberler
X