“Hayalleri Gerçek Yapmak”

Bude Art & Architecture etkinliği olarak Bude Terapi Merkezi‘nde açılan sergide sanatçının “ruh hallerini” önceliğine aldığı soyut eserleri sergileniyor. Sergi 3 Aralık 2018 tarihine kadar gezilebilecek.

Özlem Eres & Bedia Kayatürk tarafından kurulan Bude Art & Architecture‘ın imza attığı sergiler yine aynı adı taşıyan ve Psikolog Serkan Özgün tarafından kurulan Bude Terapi Merkezi‘nde sanatseverlerle buluşuyor. Böylece her iki taraf sanatın iyileştirici yönü ile sağlığı buluşturma olanağı yakalıyorlar. Bude ise Gürcüce’de “kuş yuvası” anlamına geliyor.

Davit Ughrelidze kimdir?

Gürcistan doğumlu Davit Ughrelidze, babasının mimar olmasından dolayı hep sanatçıların ortamında büyüdü. Çocukluğundan itibaren resim yapmaya başlayan Davit Ughrelidze, birçok çocuk resim yarışmasında birincilik ödülü aldı. Henüz 13 yaşındayken Tokyo’daki çocuk resim yarışmasında önemli bir ödülün sahibi oldu. Liseyi bitirdikten sonra resim yapmayı profesyonel şekilde öğrenmek amacıyla Tiflis Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne giren Davit Ughrelidze, akademiden mezun olduktan sonra tiyatro dekor ressamlığı yaptı, kitap illüstrasyonları hazırladı. Resim çalışmalarının yanı sıra heykele de ilgi duymaya ve bu alanda da çalışmaya başlayan Davit Ughrelidze, Gürcistan, Rusya ve Türkiye’de 20’den fazla kişisel sergi açtı, önemli karma sergilere katıldı. Eserleri; Gürcistan, Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Küba, İsrail, Hollanda, İngiltere ve Türkiye’deki özel koleksiyonlarda yer alan Davit Ughrelidze, Sovyet Birliği yıkıldıktan sonra Gürcistan’dan Türkiye’ye geldi ve halen sanat hayatına burada devam ediyor.

Kendine özgü bir üslubu ve imzası olan Davit Ughrelidze, sanatında hayatın gerçeğini kendi tarzıyla anlatıyor. Ressamın tablolarında ruh halleri ön planda yer alıyor ve bu duygular sanatseverlere başarıyla yansıtılıyor. Son çalışmalarında duygularını daha sade ve net şekilde anlatmaya çalışıyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X