Hüseyin Arıcı’dan üç seri birden : “Bir”, “Hazır Nesne” ve “Omurgasızlar”

Çelik Çelikyaman / NisantasiHaber.com

Yeni sezonda x-ist bünyesine katılan genç enstalasyon sanatçısı Hüseyin Arıcı’nın “Aldanma!” başlıklı kişisel sergisi, barındırdığı 3 farklı seriyle izleyicinin karşısına çıkıyor.

* NişantaşıHaber Facebook’ta
* NişantaşıHaber Twitter’da
* NişantaşıHaber Instagram’da

BirSerisi, ‘Hazır NesneSerisi ve ‘OmurgasızlarSerisi’nin yer aldığı seçki, sanatçının gerçeklik ve yanılsama ile kurduğu ilişkiyi farklı malzemelerle taklitten öte bir kandırmacaya nasıl dönüştürdüğünü gözlemleme imkanı sunuyor.

Enstalasyonlarında ihtiyaç duyduğu hazır nesneleri her zaman kendi üreten sanatçı, “Aldanma!” sergisinde tuval ve modelaj hamuru üzerine yağlı boya kullanımıyla mükemmel bir gerçeklik algısı yaratıyor.

Hüseyin Arıcı gerisini şöyle anlatıyor :

Yapacağım resimlerin eskizleri için oturduğum masada, tuvalden ve yağlı boyadan bir dünyanın rüyasına daldım. Uyandığımda ise artık resim yapmıyordum. Kalkar kalmaz makinaların kesip biçtiği masif ahşaplar satın aldım. Köşeleri pürüzsüz, ince, uzun, yuvarlak, çeşit çeşit ahşaplar. Sonra onları boy boy keserek yerleştirmelerimde kullandım. Sonra bu ahşaplardan da mobilyalar, defterler ve kasnaklar yaptım. Bir zaman sonra üredikçe üreyen, omurgasız canlılar istila ettiler her tarafı, sonu gelmeyecekmiş gibi… Bütün ahşaplarımı, mobilyalarımı yiyip bitirdiler. Hepsini topladım ve kuruttum. Vernikledikten sonra canlı gibi tuvallerde ve yüzeylerde yerlerini seve seve aldılar. Sanki mekân bu canlılarınmış gibi, sanki dünya onlar için yaratılmış gibi çok yakıştılar yerleştirdiğim her yere.

Bir zaman sonra hala uyuduğumu ve bütün bunların gerçekte olmadığı fark ettim. Uyandım. Her şey resimdi, yağlı boya sinmişti üzerlerine… Kasnaklarımı bile tuvalden ve yağlı boyadan yapmıştım. Omurgasızlar yememişti tuvalden yaptığım çalışmalarımı, keza onlar da yağlı boyadan resimlerdi. Dünya omurgasızların da değildi. Gerçekte yakıştıramamıştım hiçbir şeye… Sonra bir kuşkuya kapıldım; ya bu da bir rüyaysa ve resimler endüstriyel ürünlere dönüşmüş, mobilyalar gibi kullanılıyorsa ve dünya da omurgasızların elindeyse?

Sergi 11 Mart 2017‘ye kadar açık kalacak.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X