Prof. Dr. Apak : “İlik nakli yanlış anlaşılıyor”

City’s Nişantaşı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Prof. Dr. Hilmi Apak, soruları cevapladı.

City’s Nişantaşı Akkavak katında Yeni Etiler Lions Kulüp ve Liv Hospital Ulus işbirliği ile kurulan standdaki etkinliğe katılan Çocuk Hematoloji – Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Apak, bedenin sürekli kan ürettiğini belirterek, “Çok az miktar kan vererek lösemili bir insanın hayatının kurtulmasına sebep olabilirsiniz” dedi.

Kulüp Başkanı Aliye Küntay ve bazı kulüp üyelerine de hazır bulunduğu etkinlikte, Apak hastaların merak ettiği sağlık sorularını cevapladı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hilmi Apak, ilik naklinin insanlar arasında acı veren, zor, zarar görülecek bir işlem gibi yanlış algılandığına dikkat çekti.

Sadece koldan alınan bir tüp kan ile bir insanın hayatının kurtulacağının unutulmaması gerektiğini dile getiren Apak, Lösemi hastalığının kemik iliğinin içinde bulunan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması ve diğer hücrelerin gelişmesine imkân sağlamayacak şekilde yayılması sonucu meydana geldiğini hatırlattı.

Prof. Dr. Apak, “Bu hastalıkta lösemi hücreleri bütün vücuda kan yoluyla yayılır. Tehlikeli bir hastalık olan lösemide tedavi yapılmazsa sonuç kötü olur. Bugün için lösemi tedavisinde kemoterapi uygulaması yapılıyor ama kemoterapinin yetersiz kaldığı, hastalığın nüksettiği durumlarda kemik iliği nakli aramalarına geçiliyor” diye konuştu.

“Kanınızla hayat kurtarın”

Dünya ilik bankasından veri alınıp hastaya nakil yapılana kadar bekleme süresinin bazen aylarca sürmesinin hastanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu açıklayan Dr. Apak, “Dolayısıyla elimizde ne kadar çok doku olursa, ne kadar çok ilik verecek insan olursa ilik nakli bekleyen hastaların kurtulması o kadar kolay olur. Düşünün bu şekilde hayat kurtarıyorsunuz, neyin pahasına hiç bir şeyin. Çünkü bedeniniz sürekli bu kanı üretiyor. Siz az miktar kan vererek bir insanın hayatının kurtulmasına sebep oluyorsunuz. İlik nakli son yıllarda sayıca artış göstermeye başladı. Çünkü devlet bu konuda çok iyi destek vermeye başladı, ilik nakli yapan merkezlerimiz açıldı” diye konuştu.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X