Intermed’de sağlık sanatla buluştu

Polikliniklerini yenileyen Intermed Nişantaşı, Galeri Binyıl ile birlikte duvarlarını sanat eserlerine açtı.

Nişantaşı‘nın adres noktalarından Intermed, değişen iç dizaynı ile birlikte lobi ve doktor odalarını sanata açtı. Bu amaçla “Birlikte” adını taşıyan ilk sergi Galeri Binyıl ortaklığı ile Intermed‘de açıldı.

Sergi için düzenlenen açılış kokteylinde konukları Affidea Başkan Yardımcısı ve Doğu Avrupa Bölgesi Sorumlusu Emir Aslan Özler, Affidea Ülke Yöneticisi Mesut Göral, Intermed Nişantaşı Merkez Yöneticisi Birgül Can ve Galeri Binyıl Kurucusu İlknur Şanal ağırladı.

15 Şubat 2018‘e kadar açık kalacak sergide Ertuğrul Ateş, Kamer Batıoğlu, Orhan Cebrailoğlu, Füsun Çağlayan, Rabia Çalışkan, Semra Ecer, İclal Erentürk, Kürşat Fhmi Gökçe, Çağla Göksu, Evre Gül, Serap Gümüşoğlu, Musa Güney, Ayla İmre, Şükrü Karakuş, Afrodit Karamanlı, Sedat Kumova, Havva Marta, Talin Mert, Selam Mistriel, Lena Morfogen, Deniz Orkuş, Setenay Özbek, Çetin Özer, Şemsi Spencer, Tiren Şikar, Sema Talay, Ayda Tavil, Gül Yasa ve Sinan Yasdıman’ın eserleri yer alıyor.

“Stresi en aza indimek istiyoruz”

Intermed‘in 35 yıllık bir kuruluş olduğunu belirten Affidea Ülke Yöneticisi Mesut Göral, “Bu sene Intermed polikliniklerini büyütürken sanatla sağlığı nasıl birleştinebiliriz diye düşündüğümüzde ortaya bu proje çıktı. Galeri Binyıl ile yaptığımız çalışma sonucu onların eserlerinin bünyemizde sergilenmesine imkan sağladık. Doktorlarımız da odalarında sergilenmesi için kendilerini yansıtan eserleriseçtiler” dedi.

Intermed‘in hasta profilinin dededen toruna ulaştığını belirten Göral, “Hastalar ile hekimler arasında 35 senede oluşan bağ var. Hastalarımız, hekimleri sadece tıbbi destek sağlayan değil, kişilikleri ile beraber algılıyor. Bu eserler de bunun bir yansıması.

“Ruh sağlığını fiziksel sağlıktan ayrılmaz”

Hastaneden farklı olarak kişiye özel, kişiye dokunan sağlık hizmeti sunduklarını dile getiren Göral, “Bu dokunuşun bir parçası iç mekanların dizaynı. Sanat ile iç içe geçmiş mekanlarda insanların – çok da isteyerek gelmedikleri – sağlık kuruluşlarında rahat hissetmelerini isityoruz. İnsanlar, sağlık kuruluşlarına hasta olduklarında gidiyorlar. Bİz burada bu sıkıntıyı en aza indirecek ortamı yaratıyoruz. Bunun en güzel yöntemlerden biri de sanat. Intermed Çiftehavuzlar‘da da aynı konsepte geçeceğiz” diye konuştu.

Intermed‘in bir yaşam biçimine döndüğünü belirten Affidea Başkan Yardımcısı ve Doğu Avrupa Bölgesi Sorumlusu Emir Aslan Özler ise, sağlıklı yaşamı öne koyan bir felsefeyi benimsediklerine işaret etti. Hastalar ile sürekli iletişim içinde olduklarını dile getiren Özler, “Ana amacımız insanı sağlıklı tutmak. Intermed‘in kuruluş amacı da bu. İletişimiz her alanda devam ediyor. Sanat da bunlardan biri. Arada müzik etkinliklerimiz de oluyor. Çok güzel geri bildirimler alıyoruz” dedi.

5 yıldızlı tek radyoloji

Affidea olarak Intermed‘de yatırıma devam ettiklerini belirten Özler, “256 kesit tomografide 5 yıldız Eurosafe sertifikamız var. Bu, hastaya verilen dozun optimizasyonu. Boy, kilo ve cinsiyete göre çok ince hesaplamalarla veriliyor. Bu da tabi ciddi yatırım gerektiriyor. Çekilen resmin kalitesinden ödün vermeden en düşük radyasyon veriliyor. Bu sertifika da Avrupa Radyoloji Derneği tarafından veriliyor. Türkiye‘nin beş yıldızlı tek merkeziyiz” dedi.

Bu konunun özellikle çocuk hastalarda çok önemli olduğunu belirten Özler, “Kimse çocuğunun aşırı doz radyasyon almasını istemez” diye konuştu.

Özler, Nişantaşı için adres tarif noktalarından birisi olduklarını belirterek, mahalleden ayrılmalarının söz konusu bile olmadığını söyledi.

Galeri Binyıl Kurucusu İlknur Şanal ise Intermed ile ilk kez yıllar önce hasta olduğu zaman tanıştığını belirterek, “Aslında arayışlar birbirini buldu. Böyle bir teklif ile geldim. Kabul ettiler. Niye Intermed‘de olmasın niye sağlıkla sanatı birleştirmeyelim dedik. İnsanlar burada duvarlar boş iken kendilerini daha stresli hissedebiliyorlar. Bunun önüne geçiyoruz” dedi.

[fancygallery id=”8″ album=”252″]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X