Işıklar Altında Teşvikiye

Yurtiçi ve yurtdışında Atletico Madrid Müzesi, Chicago Polis Vakfı, Beşiktaş Müzesi, Fenerbahçe Müzesi gibi birçok önemli kurum ve müzede çalışmaları yer alan ve birçok önemli koleksiyonda eserleri bulunan Ressam Nihat Evren Derman, 2019 imzalı ilk çalışmasında konu tercihini Nişantaşı Teşvikiye olarak belirledi.

Tuval üzerine yağlıboya çalışan Ressam Derman, “İstanbul ressamlarının birçoğu pitoresk özelliği olan karakteristik mekanları ele alırken, sınırlı konu ve mekanlar içinde adeta kısır döngü içinde olduklarını görüyoruz. Boğaziçi iskeleleri, İstiklal Caddesi, Kız Kulesi, Galata Kulesi ve Galata Köprüsü başta olmak üzere iki elin parmağını geçmeyecek kadar sınırlı kompozisyonların sıklıkla tuvallere aktarıldığına şahit oluyoruz ancak İstanbul‘un en elit mahallelerinden Teşvikiye‘yi ele alırsak bugüne kadar yapılan tablo sayısının yok denecek kadar az sayıda olduğunu görüyoruz” dedi.

Teşvikiye‘yi yeni yıl ışıklarıyla resmederken hem evrensel hem de yöresel imgeleri eklektik ve anakronik yöntemlerle zemine aktardığını söyleyen Derman, tablolarının sinematografik bir etki yarattığını, hareketli bir görüntü akarken pause tuşuna basılmış etkisinin tuvallerinde hissedildiğini birçok sanatseverden duyduğunu belirtti.

“İstanbul’u günlerce turladım”

Işıklar Altında Teşvikiye” adlı çalışmama başlamadan önce en aydınlık geceyi yakalamak için İstanbul‘u sabaha karşı saatlerde günlerce turladığını söyleyen ressam Nihat Evren Derman,” Ne yazık ki tablodaki açı dışında şehir önceki yıllara göre karanlıktı. Şişli, Osmanbey, Nişantaşı, Etiler, Kuruçeşme, Bebek vs. Eski yılbaşı ışıklarının yerinde cansız yanan sönük ışıklar vardı. Umarım ışıksız gece konsepti önümüzdeki yıllarda alışkanlık halini almaz” dedi.

Teşvikiye temalı tabloyu Koleksiyoner İlyas Demirkol satın aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan lisanslı, tarihi eser ve antika koleksiyoneri olan Demirkol ise şunları söyledi :

“Uzun yıllardır antika obje dışında tablo da topluyorum. Hoca Ali Rıza ve Diyarbakırlı Tahsin gibi imzalar koleksiyonumda yer alıyor. Ressam Nihat Evren Derman‘ın yıllardır resimlerini topluyorum. Bu tarzda resmedilmiş sıra dışı çizgileri olan İstanbul temalı bir çalışmaya bir koleksiyoner olarak kayıtsız kalamazdım. Bu çalışmayı evimin duvarına kazandırdığım için çok mutluyum.”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X