İslimyeli ‘Ödünç Bedenler’i anlattı

"Ödünç Beden" sergisi küratörü Prof. Dr. İslimyeli eserlerinde niye kendi yüzünü kullandığını açıkladı.

Mine Sanat Galerisi yönetimindeki Antonina Sanat Galerisi’nde 15 Nisan Dünya Sanat Günü kapsamında açılan “Ödünç Beden” sergisinin küratörü Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli’nin katıldığı bir söyleşi düzenlendi.

Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli, eserlerinin ardında yatan hikayeleri paylaştı.

Modern insanların dünyadaki borç ödeme sürecinin metaforunu tüm dinlerde yeri olan Tanrı için çile çekme inancını kullanarak eserlerine yansıttığını belirten İslimyeli, bu eserlerde de kendi yüzünü kullandığını söyledi.

Avuç içinde resmettiği insanların kadere boyun eğen değil arayış içinde olan insanlar olduğunu söyleyen İslimyeli, Safranbolu’daki çöpleri başka bir serisine yansıtmasını da, “Çağrışım duygusu yüksek olduğu için bu çöpleri kullandım. Çünkü insanlar yorumlayabilecekleri şeyleri sever” diye açıkladı.Sanatın düşünsel bir eylem olduğundan ve bunun için de kuşku duyabilecek tahliller yapabilecek öğrenciler yetiştirmeye çalıştığını dile getiren İslimyeli, söyleşisini günümüzde yaşanan doğaya geri dönüş arzusunu dile getirerek bitirdi : “Artık, belki ilerlemek geriye dönmekle mümkün olacak. Maalesef öyle bir kırılma noktasına geldik”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X