İyilik İçin Sanat Derneği’nden “İstanbul’dan İzlenimler”

İyilik İçin Sanat Derneği, Türkiye'nin dört bir yanından 37 genç sanatçı adayını İstanbul'da ağırladı.

İyilik İçin Sanat Derneği, Van Yüzüncü Yıl, Malatya, Kayseri Erciyes, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Düzce, Diyarbakır Dicle, Şanlıurfa Harran, Çankırı Karatekin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Antalya Akdeniz, Mardin Artuklu ve Mersin üniversitelerinin güzel sanatlar fakültelerinden gelen başarılı 37 genç sanatçı adayını İstanbul’da ağırladı.

Derneğin “Anadolu’dan İzlenimler” projesi kapsamında İstanbul’a gelen 37 öğrenci, 13 – 16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da sanat dünyasının önde gelen isimleriyle tanışma fırsatını buldu, kentin önemli müzelerini gezdi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen 15. İstanbul Bienali ile 12. Contemporary İstanbul etkinliklerine katıldı.

“Ufkumuz Genişledi”

“Anadolu’dan İzlenimler” projesi ile ilgili görüşlerini belirten Harran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Neşe Karataş, İstanbul’da olduğu için kendisini çok şanslı hissettiğini ve böyle yerleri görmenin kendisi için neredeyse imkansız olduğunu dile getirdi.

Karataş, “İstanbul’da böylesine büyük sanat fuarlarını, müzeleri gezmek benim için büyük bir şans ve avantaj. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Burada birçok şey gördüm ve ufkum açıldı. Sanat anlamında bu projeyle daha geniş bir fikir sahibi oldum. İyilik İçin Sanat Atölyesi’nde de çalışan resim yapan, eğitim gören arkadaşlarımızdan da birçok şey öğrendik ve kendimize kattık. Bu projeye destekleyen herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nden Gülcan Ulaş ise, “Uzak yerlerden İç Anadolu’dan, Doğu Anadolu’dan gelen arkadaşlarımızla tanışma imkânı bulduk. Hem İstanbul’u hem de galerilerilerdeki sergileri ve müzeleri gezdik, bilgi edindik. Çok güzel bir proje oldu. Bu proje sayesinde belki de hiç tanışma fırsatı yakalayamayacağımız sanatçılarla tanışma imkanı bulduk. Onlarla tanıştık, resim çektik, notlar aldık. Her şey için özellikle de bu projeye destek veren herkese çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Resim Bölümü 3. sınıf öğrencisi Cihat Çalmaz da, bu projeye katıldığı için kendisini çok şanslı hissettiğini ve daha önce böyle sergilere hiç katılmadığını belirterek, “Bu galerideki resimlerin hepsi mükemmel bence çünkü çok emek verilmiş. Benim çalıştığım resimlerle burada gördüğümüz resimler çok farklı. Hayal gücüm çok genişledi. Artık daha fazla işler üretmek istiyorum ve işime daha çok sarılmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Ramazan Kurt ise projeyi çok sevdiğini ve Anadolu’nun çeşitli üniversitelerinden gelen arkadaşlarla biraraya gelerek böyle sanatsal yerleri, tarihi yerleri görmenin kendilerini çok geliştirdiğini ifade etti.

“Öğrencilerimizi İstanbul’da ağırlamanın gururunu yaşıyoruz”

İyilik İçin Sanat Derneği Kurucusu Selin Bozkurt, “Anadolu’dan İzlenimler” adı altında gerçekleştirdikleri proje ile Anadolu’daki üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinde öğrenim gören genç sanatçı adaylarına en önemli sanat etkinliklerini gezme, İstanbul’u ve İstanbul’daki kültür, sanat ortamına ilişkin fikir edinme, sanat galerileriyle tanışma, sanatçılar ve sanatseverlerle sohbet etme imkânı sağladıklarını belirtti.

Bu projeyi benzerlerinden ayrıştıran en önemli özellik olarak Anadolu’nun tüm illerindeki üniversitelere ulaşılmasını gösteren Selin Bozkurt, “Anadolu’dan İzlenimler projemiz için Türkiye’nin 13 farklı şehrinde güzel sanatlar fakültelerinde okuyan öğrencileri, yılın en önemli sanat haftasından İstanbul’da ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. Her bir öğrencinin duygu ve düşüncelerini dinlerken sandığımızdan daha önemli bir yolda olduğumuzu anladık. 5 yıl içinde hedefimiz olan 180 öğrenciye ulaşmak istiyoruz. Ziyarete katılan öğrencilerimizin 2 ay içerisinde üretecekleri eserleri heyecanla bekliyoruz. Bu eserler projemizin ismi olan Anadolu’dan İzlenimler adlı sergide toplanarak taçlandırılacak ve geniş kitlelere duyurulacak. Ayrıca, 37 kalple buluşmamıza vesile olan ressam Kadir Akyol’a, öğrencilerin konaklamaları için sponsor olan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülveli Kaya, İyilik İçin Sanat Derneği Kurucu Üyesi Nermin Aşçıoğlu’na ve diğer dernek üyelerimize emekleri için teşekkür ederiz.” dedi.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X