İyilik için sanat Frankie’de

İstanbul Nişantaşı’nda The Sofa Oteli’nin çatı katında bulunan Frankie İstanbul’un, mekânı sanatla buluştururken genç sanatçıların eğitimine finansal destek sağlamak amacıyla İyilik İçin Sanat Derneği (İİSD) ile yaptığı işbirliği kapsamında düzenlenen ikinci sergi sanatseverlerle buluştu.

* NişantaşıHaber Facebook’ta
* NişantaşıHaber Twitter’da
* NişantaşıHaber Instagram’da

Sergide, Barış Sarıbaş, Setenay Özbek, Seydi Murat Koç ve Yiğit Yazıcı’nın eserleri yer alıyor.

Kurulduğu ilk günden bu yana İstanbul’un seçkin mekanlarından biri haline gelen Frankie İstanbul ile Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği arasındaki işbirliği devam ediyor.

İşbirliği kapsamında Frankie İstanbul mekânı sanatla buluştururken, genç sanatçıların eğitimine de destek sağlıyor. Geçen yıl Kasım ayında başlayan işbirliği kapsamında düzenlenen ikinci sergide, Barış Sarıbaş, Setenay Özbek, Seydi Murat Koç ve Yiğit Yazıcı’nın birbirinden renkli ve özel eserleri yer alıyor.

Sergi süresince satılan eserlerden elde edilen gelirin yüzde 25’i İyilik İçin Sanat Derneği’nin kurduğu İyilik İçin Sanat Atölyesi’ne aktarılıyor.

İyilik İçin Sanat Atölyesi projesi kapsamında üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olmuş ancak sanat eğitimine devam etmek için imkân bulamayan öğrencilere eğitim imkânı tanınırken, dünyanın en önemli sanat merkezlerini ziyaret etmeleri için burs veriliyor.

Proje kapsamında 5 öğrenci dünyanın çeşitli bölgelerindeki sanat merkezlerini tanıma fırsatı elde etti. 10 öğrencinin ise, projenin fikir babalarından ve aynı zamanda koordinatörü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Öğretim Üyesi, Ressam Prof. Dr. Nedret Sekban ve Öğretim Görevlisi, Ressam Aslı Özok nezaretinde eğitimleri sürüyor.

İyilik İçin Sanat Derneği hakkında

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, her kesimden pek çok sanatseverin sanat paydasında buluştuğu bir köprü oldu.

İyilik İçin Sanat Derneği’nce, her hafta düzenli olarak ülkemizi uluslararası platformda temsil eden sanatçıların atölyelerinin yanı sıra yurtdışındaki önemli sergi ve sanat buluşmaları ziyaretleri gerçekleştirildi.

İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor.

Dernek, 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi 3’ncü sınıf öğrencisi 5 öğrenciyi New York, Paris, Floransa, Barselona ve Londra’ya sanat merkezlerini ziyaret etmeleri için gönderdi. Ulusal alanda başarılı genç sanatçılara üretimlerini paylaşabileceği yeni bir alan sağlamak ve bu platform tanıtımlarını yaparak sergileme alternatifleri yaratmak amacıyla İyilik İçin Sanat Atölyesi projesi kapsamında İyilik İçin sanat atölyesi çalışmalarında başladı.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X