Kanser hastalarına psikolojik destek : Psiko-onkologlar

İdealist bir gencin azim dolu öyküsü örnek olacak cinsten. Psiko-onkolog Ozan Bahçıvan üniversiteyi Türkiye‘de okumak istedi ancak istediği bölüm ülkemizde okutulmuyordu. Bahçıvan şu anda Dünya Psiko-onkologları Birliği yönetim kurulu üyesi.

Lise eğitimi için Avustralya’dayken babasını kanserden kaybeden Ozan Bahçıvan bu durum üzerine, kendisine kanserli hastaların psikolojik tedavisinde uzmanlaşmaya iten bir akademik kariyer hedeflemiş. Ozan Bahçıvan, lisans eğitimini Avustralya’da psikoloji alanında Western Sydney Üniversitesi’nde, yüksek lisansını ise sağlık psikoloji alanında İngiltere’de West of England Üniversitesi‘nde okudu.

Neden Türkiye’ye döndü?

Psiko-onkoloji alanında Avustralya’da çok iyi işler başarabilecek olan ancak Türkiye’ye dönmeyi tercih eden Ozan Bahçıvan, Avustralya yerine niye Türkiye’yi seçtiğini ise, “Türkiye’deki üniversitelerde bu alanda eğitim verilmiyor. Psiko-onkolojiyi, kanser tedavisinin, kanser bakımının bir parçası yapabilmek, en azından bu konuda bir tohum atabilmek istiyorum.” şeklinde açıkladı.

Avustralya’nın Türkiye’den farkı ne?

Bahçıvan, Türkiye’de psikologların odası yok, meslek yasası yok. Arkadaşım geliyorlar, bunları görünce okudukları ülkelere geri dönüyorlar. Çift dilli psikologları oralarda kimse kaçırmak istemiyor. Dünya Psiko-onkologları Birliği‘ne yönetici seçilebilmek için birinin sizi aday göstermesi gerekiyor.” dedi.

Psikolog ile psikiyatr karıştırılıyor

“Psikiyatr tıp eğitimi alır, üzerine psikiyatri ihtisası yapar. Ama hepsi psiko farmakolojiktir. Aldığı eğitimler psiko-terapi değildir. Bir psikiyatra gittiğiniz zaman öncelikle olarak ilaç vermek isteyecektir, çünkü zaten bir psiko-terapik bilgisi yoktur, eğitimini almamıştır.”

Psiko-onkoloji nedir?

“Kısacası Psiko-sosyal kanser bakımı demek. Çünkü kanser tanısında, Dünya Sağlık Örgütü, ‘bir kişi kanser tanısı aldığında sadece fiziksel tedavi değil psikolojik tedavisinin de başlaması gerekir’ diyor. Türkiye’de maalesef diğer gelişmekte olan ülkeler gibi sadece fiziksel tedavi öne çıkarılıyor. Ama ruh sağlığı geri planda bırakılıyor.”

Psiko-onkoloji’nin yararı var mıdır?

“Kanser olan birisi psikolojik bir boşluğa giriyor. ‘Ben öleceğim‘ diyen bir mantalitedeki biri, o ruh halindeki bir insan tedaviyi kabul eder mi? Bu yüzden biz ruh sağlığı çalışanları olarak, bunun farkına varıp o an müdahale ediyoruz.”

İlaç tedavisi uygulanır mı?

“Ben psikiyatr değilim. Biz ilaç yazmıyoruz. Biz sadece konuşma terapisi yapıyoruz. Ruhsal tedaviler. Çözüm odaklı terapiler, meditasyon, Bilinçte Farklılık dediğimiz tedavi şekilleri.”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X