Maçka Parkı kapatıldı, ağaçlar işaretleniyor

Nişantaşlılar, trafik rahatlatılırken yeşil alanların yok edilmemesini istiyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Dolmabahçe-Levazım Tüneli projesi kapsamında daha önce bir bölümü alüminyum plakalarla kapatılan Maçka Demokrasi Parkı‘nın Beşiktaş‘ın stadı Vodafone Park‘a bakan kısmı da sabah saatlerinde gelen işçiler tarafından kapatılmaya başlandı. Kapatılan alandaki ağaçlar ise tek tek sayılarak kırmızı boyalarla işaretlendi.

Dolmabahçe-Levazım- Baltalimanı-Ayazağa tünel projesi kapsamında Maçka Parkı‘nın bir bölümü daha önce alüminyum plakalarla kapatılmıştı.

Ağaçlar taşınacak

Proje kapsamında çalışma alanı içerisinde toplam 199 ağaçtan 85 adedi Sarıyer’deki Mehmet Akif Ersoy Parkı’na, park dışında kalan 114 ağaç da farklı bölgelere nakledilecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bölgede tekrar ağaçlandırma yapılacağı iddia ediliyor.

Güzergahlar değişti

Çalışmalar sırasında Bayıldım Caddesi, Kadırgalar Caddesi girişinden Swissotel’e kadar olan bölüm trafiğe kapatılacak.

Kadırgalar Caddesi istikametinden Maçka ve Nişantaşı bölgesine gidecek araçlar Harbiye istikametine devam edip bölgeye Mim Kemal Öke Caddesi üzerinden ulaşacak. Süleyman Seba Caddesi üzerinden Taksim Kabataş ve Karaköy istikametine gidecek araçlar, Bayıldım Caddesi’ne açık olan kısmı kullanarak Prof. Dr. Allaeddin Yavaşça ve Vişneli Tekke sokaklarını kullanarak Dolmabahçe ve Kadırgalar caddeleri üzerinden istediklere bölgeye ulaşacak.

“Ulaşım da önemli ağaçlar da”

Çevre sakinleri ise yeni düzenleme ile hem trafiğin rahatlamasını hem de bölgedeki yeşil alanın tamamen korunmasını istiyor.

Çevre sakinlerinden Ayhan Yüksel, “Tüneller yapılırken mümkün olduğu kadar doğanın dokusuna daha az zarar vererek, özen göstererek yapılması gerekiyor” derken, Can Şahinoğlu ise “Tüneli yaptıktan sonra kapatacaklarsa yine bu şekilde sorun yok. Ama yine tekrar üstü beton kalacaksa o zaman hepimizi için kötü. Ağaçlar kesilmeyecek diyorlardı. Eğer ağaçları keseceklerse durum vahim” dedi.

Facebook yorumları

Diğer haberler