Mamut Art Project Başladı

Sanat kariyerinin başında olan bağımsız yetenekleri koleksiyoner, küratör, galeri, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşmasını sağlayan Mamut Art Project, Maçka Küçükçiftlik Park’ta ziyaretçilere kapılarını açtı.

Bu yıl, Mamut Art Project’e seçilen eserler; güncel sanatın önde gelen sanatçılarından Memed Erdener, koleksiyoner Ari Meşulam, küratör ve yazar Aslı Seven, Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu ve son olarak Pi Artworks’ün kurucusu Yeşim Turanlı’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Son beş yıldır Akkök Holding ana sponsorluğunda gerçekleşen ve ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan sergi, bu sene de güncel sanatta umut vaat eden sanatçılar için benzersiz bir keşif alanı sunuyor. Mamut Art 2019’da resim alanındaki üretimlerde geçmiş yıllara göre artış göze çarpıyor.

Sergilenen işler arasında fotoğraf, kolaj, enstalasyon, heykel, video, resim, illüstrasyon, dijital, doku ve yeryüzü sanatı dahil olmak üzere birçok farklı disiplinlerde üretim yer alıyor.

Mekan içinde mekan yaratan, global sorunlara değinenmeyi ihmal etmeyen, tekstil malzemeleri ile beden incelemeleri yapan ve bunun gibi çeşitli konuları ele alarak birçok malzeme ile çalışan sanatçılar arasında Börte İpek, resim alanındaki eserleriyle dikkat çekiyor. “Rüyalarımı mahvedemezsin, hayallerim senin değil ki” adını verdiği sergisinde rüyalarından esinlenen İpek, eserleri hakkında düşüncelerini ifade etti:

“Rüyalar birbirinden kopuk parçalardan oluşuyor, en çelişkili şeyleri bir araya getiriyor, imkansızlıkları mümkün kılıyor, etik ve ahlak kurallarını bir kenara atıyor ve kişinin iç dünyasını yansıtıyor. Kişi kendine davrandığından daha dürüst bir şekilde hayallerini ortaya dökebiliyor. Herkesin özgün hayallerinden ve korkularından oluşan bu yansımalar kendini sorgulama ve tanıma olanağı da sağlıyor. Freud’un, hayali görsel olgular diye tanımladığı rüyalar, eleştiri ve katı kurallarla yaşadığımız dünyada bize özgürce hareket imkânı sunuyor. Gerçekten içinde, en derinde özgürce ne isterse onu canlandırıyor. Sadece ait olduğu o tek kişiye görünüyor. Tamamen özgür olan bu alana kimse müdahale edemiyor”.

Mamut Art’ın 2015 yılından beri ana sponsoru olan Akkök Holding’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Alize Dinçkök Eyüboğlu ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mamut’ta yer alacak yan etkinlikler arasında ilk defa geçen yıl programa eklenen Mamut çocuk atölyeleri, Mamut performansları ve KRÜW ekibi ile yapılan iş birliği; bu yıl da farklı deneyimler sunmaya devam edecek. Ayrıca, alanında yetkin isimler tarafından gerçekleştirilecek olan söyleşi programımız da sanatçı adayları ve sanatla ilgili konuklarımız için ilham verici konular işleyecek. Bu programı eklememizin sebebi, gençlerin farklı deneyimleri dinleyerek motive ve daha cesur olmalarını, kendi yollarında emin adımlarla ilerlemelerini ve bunun getirebileceği sonuçları bu evrelerden geçmiş ve başarılı olmuş kişilerden duymalarını sağlamak. Son olarak bu yıl ziyaretçilerimizi yeni bir sergi tasarımı ile karşılıyoruz. Bu tasarımı gerçekleştiren Ceren Özşahin (MAP’17) ve Zeynep Tümerteki’in (MAP’19) Mamut sanatçıları olmaları daha da heyecan verici.”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X