Mimar Kalgay’dan renklerin dansı

Mimar Ebru Kalgay, kişisel resim sergisini Nişart Galeri'de açtı.

Çelik Çelikyaman / NisantasiHaber.com
celik@nisantasihaber.com

Mimarlık çalışmaları ile bilinen Ebru Kalgay‘ın Nişart Galeri Teşvikiye’de açtığı resim sergisi 26 Mayıs 2017‘ye kadar sanatseverleri bekliyor.

* NişantaşıHaber Facebook’ta
* NişantaşıHaber Twitter’da
* NişantaşıHaber Instagram’da

Sanatçı, sergisinde aralarında suluboya, yağlıboya, akrilik, kara kalem, pastel boya, çini mürekkebi ve kolaj olmak üzere 70 resim ve 20 ebru çalışmasını sergiliyor.

İstanbul doğumlu Ebru Kalgay resim çalışmalarına küçük yaşlarda kara kalem ile başladı. Ardından sulu boya ve pastelle devam eden Kalgay, Nişantaşı Kız Lisesi’nde okurken yağlı boyaya yöneldi. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını da aynı fakültenin Yapı Kürsüsü‘nde yapan Kalgay,  eğitimini aldığı mesleğini yaparken sanatın pek çok dalıyla ilgilendi.

İTÜ’de Şadan Bezeyiş; Bakraç Sanat Galerisi’nde Alp Bartu ve Ali Candaş; Atölye Biz’de Burhan Özer gibi ressamlardan eğitim aldı. Sait Günel, Hikmet Çetinkaya ve Orhan Gürel’in atelye çalışmalarına katılan Kalgay, Füsun Arıkan’ın ebru atelyesinde de çalıştı.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla, Bakraç Sanat Galerisi, Beşiktaş Deniz Müzesi, Füsun Arıkan Atölyesi ve Akatlar Kültür Merkezi’nde sergiler açan Kalgay, çeşitli yarışmalardan mesleki ödüller alırken, ilk olarak Mimarlar Odası İstanbul Şubesi‘nin öğrenci yarışmasında “Sinan Ödülü 80“i kazandı.

Kalgay, halen kendisine ait mimarlık bürosunda mimari ve dekorasyon projelerinin yanı sıra resim çalışmalarını da yürütüyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler