Modaya demokrasi geldi

Modacı Ferruh Karakaşlı‘dan NiSHTiME‘a özel açıklamalar

Çelik ÇELİKYAMAN / NiSHTiME

Modacı Ferruh Karakaşlı, kendi markası FK‘nın adını taşıyan erkek giyim mağazasını geçtiğimiz günlerdeNişantaşı‘nda hizmete açtı. Daha önce Çağla Cabaoğlu Art Gallery‘nin Abdi İpekçi Caddesi 42 Numara‘da misafirlerini ağırlamaya başlayan Karakaşlı yaklaşık 3 ay boyunca kafasındaki mağaza konseptini yaratmak için uğraşmış.Karakaşlı ile bu söyleşiyi, tam da Taksim Gezi Parkıeylemlerinin tüm hızıyla yaşandığı sırada yaptık. Biz, “Moda nedir?” gibi genel bir soru ile sohbete girmek isterken Karakaşlı, kendisinin de katıldığı eylemlere atıfta bulunarak, “Modaya demokrasi geldi” deyiverdi. Ardından devam etti: “Birbirinden habersiz, örgütlenmeden sokaklara dökülen yüzbinlerce insan özgürlük istiyorlar. İşte moda da tam bu. Moda artık demokrasi

UCUZ TUZAĞINA DİKKAT

Çok da eski olmayan yıllarda iki, üç ismin ağzında çıkanlar modayı belirlerken, artık herkes kendi modasına karar verdiğine dikkat çekenKarakaşlı, bunun da, ister istemez sektördeki ürün sayısı ve tasarım çeşitliliğini artırırken, “yan etki” olarak da “ucuz” – “kaliteli” çelişkisini ortaya çıkardığını söylüyor.

Ucuz kıyafetin, daha giyildiği an ucuzladığını belirten Karakaşlı, “Ucuz olup çok sayıda alacağınıza, 2, 3 takımı aksesuarlar ile kombine ettiğinizde sorun ortadan kalkar” diyor.

Aras, Kempinski Hotel, Rixos ve Havaş gibi büyük firmaların kurumsal giysilerinin yanısıra Kenan Doğulu ve Kenan İmirzalioğlu‘nun kıyafetlerine de imza atıyor. Karakaşlı, bugünlerde Özcan Deniz‘in işadamını canlandıracağı yeni filmi için ünlü sanatçıya kostüm hazırlıyor. Kuşkusuz bu, Karakaşlı‘nın iş adamı kavramı ile tanışmasının çok öncesi var.

RAHMİ KOÇ İLE TANIŞMA

Yıllar önce, Viyana‘da Whites adlı mağazayla işe başlayan Ferruh Karakaşlı, burayı gören Rahmi Koç‘un ortaklık teklif etmesiyle Edwards of Hisar macerasına başladı. açtı. Daha sonra kendi markası FK ile yola devam etme kararı alan Karakaşlı, bugün yurtdışına ayda 30 bin gömlek ve 18 bin adet üst giyim ihraç ediyor. Yılda yaklaşık 750 bin parça ürün “mutlaka el değerek” imal edilirken, Karakaşlı‘nın şu anki amacı önce ABD, ardından Berlin‘de mağaza açmak.

ÜÇ KATEGORİYE AYIRDI

Karakaşlı, yeni stratejisini, “Read (hazır), Limited (sınırlı sayıda) ve ısmarlama” üzerine kurmuş. Mağazaya geldiğiniz zaman hemen giyinip gidebileceğiniz gibi, “ben daha da seçiciyim” diyerek limited raflarını inceleyebiliyorsunuz. Olur da bu iki kategoride “beden” olarak beklentinizi karşılayamazsanız o zaman da “ısmarlama” devreye giriyor ve tam bedeninize uygun şekilde özel olarak dikiliyor.

Karakaşlı, hazır giyime girmesinin nedenini ise şöyle açıklıyor:

Yalnızca kişiye özel işle büyümek imkânsız. Hazır giyimde özgün, el işi, mükemmel bir kup, kaliteli malzeme ve detaylar olmalı. Bir üründen sınırlı sayıda yapılması şart. Her gün mağazaya yeni tasarım sunmak gerek. En önemlisi de giysilerimiz çok kilolu birinde bile mükemmel durmalı. Üretim esnekliği, inovasyon şart. Tüm bunları makul bir fiyat ve kalitede yapmak gerek

FOTO GALERİ

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#2c314d”] [gmedia id=19]

HERGÜN KOLEKSİYON

Karakaşlı, yıllık belli sayıda koleksiyon hazırlamak yerine hergün koleksiyon hazırladıklarını söylüyor. Bu konuda iddialı: “Mağazamıza her gün bile gelseniz, sıkılmadan inceleyeceğiniz kadar yeri ürünü bulabiliyorsunuz” Hedeflerinin bir Türk firması olarak “yabancı üst segment” firmalarla rekabet eden bir marka haline gelmek olduğunu belirten Karakaşlı, “Yurtdışında başarılı markalarımız var. Ancak bunlar genellikle orta ve alt orta segmente hitap ediyor. Saks Fifth Avenue New York ve Miami’ye ürün vermeye hazırlanıyoruz. Monte Carlo’dan franchise teklifi aldık. Görüşüyoruz. İyi bir Türkiye rüzgârı esiyor. Yurtdışındaki ilk mağazamızı Monte Carlo ve Berlin’de açmak istiyoruz. Hedefimiz üst segmentte prestijli Türk markası olmak” diye konuştu. Karakaşlı‘nın kadınlara da bir sürprizi var. Özellikle ayakkabı koleksiyonunun hanımefendiler tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirten Karakaşlı, “Genel havayı bozmadan kadınlar için de ayakkabı üretmeyi planlıyoruz” dedi. Karakaşlı‘nın FK markasını bütünlemek için diğer iki projesi ise FK Parfüm ve FK Çikolata

OLMAZSA OLMAZI MOXON KUMAŞ

Diktiği elbiselerde kumaşın Rolls Royce‘u olarak bilinen Moxon‘u kullanan Karakaşlı, “Tüm dünyada Moxon’u 12 kişi dikiyor. Sahibi Versace’ye, Tommy Hillfiger’a dahi vermemiş. Bana vermesi ise tam 6 ay sürdü. Türkiye’de bu kumaşı giyinen birçok işadamı var. Hatta bazıları Moxon dışında kıyafet istemiyor. Brunei Sultan’ı ise direkt satın alıyor. Kraliyet ailelerine kumaş direkt gönderiliyor” dedi.

KARAKAŞLI’NIN GÖZÜNDEN İŞ DÜNYASI

Rahmi Koç: Genelde kruvaze takımları tercih ediyor. Takım ve ceketlerde klasik kumaşlar kullanıyor. Kravat, mendil, kemer gibi destekleyici aksesuvarlarda renkli tercih ediyor. Spor giyimde çok renkli, ayakkabı seçimleri mükemmel. Anglo-Amerikan bir seçimi var.

Muharrem Yılmaz: Klasik kesimleri tercih ediyor. Bir işadamının olmazsa olmazlarını kullanmaya hassasiyet gösteriyor. Hafif çizgili takımlar ile az desenli koyu renkleri tercih ediyor. Giyimde macerayı sevmiyor.

Mustafa Koç: Amerikan Ivy League ekolünün Türkiye temsilcisi. Kennedy, Preplook tarzının Türkiye’deki en iyi örneği. Blazer, flanel pantolon, cordovan ayakkabı ve loaferlar işadamının temel tercihi.

Alican Ulusoy: Minimalist. Genç neslin en zarif giyinen işadamlarından. Ortalamaya göre çok doğru seçimler yapıyor. Genelde klasik kesimleri tercih ediyor. En hassas olduğu nokta takımların vücuduna uygun kesimi.

Ünal Aysal: Minimalist. Zaman zaman renkli aksesuvarlar kullanıyor. Konumunun gerektirdiği ağırlık ve zerafette giyiniyor. Spor giyimde daha rahat bir tarzı var.

Sezai Taşkent: Oldukça sofistike giyiniyor. Bulunduğu ortama göre kıyafet seçme konusunda çok başarılı. Hem klasik hem de iddialı giyimi çok iyi harmanlıyor.

Murathan Günal: Genç nesil işadamlarının en iyi giyinenlerinden biri. Kaliteli kumaş ve materyal kullanmada çok hassas. Son derece zarif bir stili var. Vücudunu iyi saran dar kuplu kıyafetleri tercih ediyor.

Can Ateş: İş kıyafetleri renk seçimi açısından klasik. Fakat, kup açısından fit, vücudunu ortaya çıkaranları tercih ediyor.İş hayatı dışındaki giyim seçimleri oldukça trendy ve renk seçimi konusunda oldukça cesur.

Varol Civil: Bir bankacının giyimi için mükemmel bir örnek. Sektörünün gerektirdiği tarz ve renkleri seçme konusunda çok başarılı. Bankacılık sektörünün en şık örneği.

Mustafa Sarıgül: En şık giyinen siyasetçilerden biri. Genelde baz takım elbiseleri tercih ediyor. Fakat siyaset dünyasında en renkli kravatları kullanan kişi. Renk seçimleri çok başarılı.

NİŞANTAŞI’NDA NERELERİ TERCİH EDİYOR?

Yeme içme-eğlence: Delicatessen, Hünkar, Grissini, Kantin, Backhaus, Biber, Park Şamdan, City’s Mahalle, Konak Pastanesi, Frankie, Borsa, The House Cafe, PiPa,

Giyim: FK

Spor: Maçka Parkı

Facebook yorumları

Diğer haberler
X