Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Zeliha Berksoy’un oldu

19. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl 19. kez düzenlenen, Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, 14 dalda ödül alacak adayların açıklanmasıyla başlayan heyecanlı bekleyiş, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği ödül gecesiyle sona erdi. Tüm tiyatro camiasının merakla beklediği gecede Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Zeliha Berksoy’a, Yapı Kredi Özel Ödülü Şahika Tekand’a, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Firuze Engin’e verildi.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, ödül töreninin açılış konuşmasında, Yapı Kredi ailesi için ayrı bir anlamı olan Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunda da bir geleneğe dönüştüğünü belirtti. Açıkalın, şunları söyledi:

Yapı Kredi olarak kurulduğumuz ilk günden bugüne bir finansal kurum olmanın çok ötesini hedefledik. Köklü geçmişimizin bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle Yapı Kredi olarak edebiyattan, tiyatroya, çağdaş sanattan müziğe hemen tüm disiplinlerde sanatçı ve sanatseverlere içtenlikle destek olmaya devam ediyoruz. Bize atfedilen ’kültür-sanat bankası‘ unvanına layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün 5.000’e yakın basılı ve dijital başlık yayınlayan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu çabalarımızın en iyi örneklerinden sadece biri. Yine tarihimize baktığımızda ise 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a Küçük Sahne’nin kurulması aşamasında destek olan yegâne kurum olduğumuzu görmekten büyük gurur duyuyoruz. O zamanlardan başlayan tiyatro aşkımız, tam 19 yıldır devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile ilk günkü heyecanıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıl 20.sini daha da büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri için şimdiden çok heyecanlıyız.”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise, “Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro ödülleri Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde 19 yılı geride bırakıyoruz. Bu ödüllerin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, bize gurur veriyor. Çok sayıda tiyatrocu dişini tırnağına takıp, yoktan var ettikleri sahnelerde çok değerli işler üretiyor. Tiyatromuz belli ki bu gayretlerin üzerinde yükselecek. Biz bu gayretleri çok önemsiyoruz ve yanında durmak istiyoruz. Sorumluluğumuzun her yıl biraz daha arttığının farkında olarak, uygulamalarımızın şeffaf, metodik ve tutarlı olmasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Ödül alanlar:

Yılın en başarılı prodüksiyonu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Bir Yaz Gecesi Rüyası

Yılın en başarılı yönetmeni
Alexandar Popovski-İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Yılın en başarılı erkek oyuncusu
Tuğrul Tülek-İki Kişilik Yaz

Yılın en başarılı kadın oyuncusu
Aslı Yılmaz-Tesir

Yardımcı rolde yılın en başarılı erkek oyuncusu
Yavuz Şeker-Bir Yaz Gecesi Rüyası

Yardımcı rolde yılın en başarılı kadın oyuncusu
Tomris İncer-Kral (Soytarım) Lear

Yılın en başarılı sahne tasarımı
Sven Jonke-Bir Yaz Gecesi Rüyası

Yılın en başarılı giysi tasarımı
Candan Seda Balaban-Kral (Soytarım) Lear

Yılın en başarılı sahne tasarımı
Orhan Enes Kuzu-Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa

Yılın en başarılı ışık tasarımı
Yakup Çartık-Hamlet Makinesi

Yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı
Edip Tepeli-Sırça Hayvan Koleksiyonu

FOTO GALERİ

[gmedia id=930]

NishTime Haber Merkezi

Facebook yorumları

Diğer haberler
X