Muhsin Kut’un fırçasıyla Santorini yolculuğu

Hobi Sanat Galerisi, 40. yılını gezgin ressam geleneğinin temsilcisi Muhsin Kut’un sergisi ile kutluyor.

Hobi Sanat Galerisi, açılışının 40. Yılını kutladığı Mart ayında, Muhsin Kut‘un son dönem çalışmalarının yer aldığı “Bir Ada’dan Resimler – Santorini” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türk resmine değerli katkıları nedeniyle 2009 yılında gerçekleşen 19. İstanbul Sanat Fuarı‘nda ‘Onur Sanatçısı’ ödülüne layık görülen ve sanat kariyerinde 50 yılı geride bırakan Muhsin Kut, gezgin bir sanatçı olarak her yere yanında eskiz defterleri ve fotoğraf makinesini taşımasıyla tanınıyor.

Muhsin Kut’un gözünden Santorini sergisi 29 Mart 2018‘e kadar Hobi Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Muhsin Kut kimdir?

Kendine özgü pitoresk etkiler yakaladığı ve gözlemlerini aktardığı resimlerinde konuyu, resimsel değerleri ortaya çıkarmakta bir araç olarak kullanan Muhsin Kut, resimlerini renkçi anlayışı ve özgün boya kullanımıyla biçimlendiriyor.

İstanbul‘da 1938 yılında doğan Muhsin Kut, 1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi‘ni bitirdi. 1959‘da resim yapmaya başlayan Kut, ‘Dolmuş‘, ‘Tef‘ ve ‘Pardon‘ dergilerinde karikatür çizdi. Kut, ilk resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı‘nda açtı.

1969‘da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü‘nden mezun olan Kut, akademi yıllarında 1967‘de Uluslararası Barış Şenliği resim birinci ödülü ile Ahmet Andiçen Seramik birincilik ödülünü kazandı.

1969-1974 ve 1980-1986 yılları arasında Avusturalya‘da yaşayan sanatçının Sydney‘de beş, Brisbane‘de iki kişisel sergisi açıldı. Sanatçının resimleri İstanbul ve Ankara Resim ve Heykel Müzeleri‘nde, Avusturalya‘da Broken Hill Belediye Müzesi‘nde, New York Üniversitesi Abby Grey Koleksiyonu‘nda, İstanbul Modern‘de, yurt içi ve yurt dışında birçok koleksiyonda yer almaktadır.

Ödülleri

2009 – ARTIST İstanbul Sanat Fuarı, Onur Sanatçısı Ödülü
1987 – Tekel Resim Yarışması, Birincilik Ödülü
1967 – Ahmet Andiçen Seramik Yarışması, Birincilik Ödülü
1967 – İstanbul Uluslarası Plastik Sanatlar Festivali, Birincilik Ödülü

Facebook yorumları

Diğer haberler
X