Müzayedenin yıldızı soyut kompozisyon

Müzayede dünyasının en önemli firmalarından Antik A.Ş.’nin 279’uncu müzayedesi cemiyet ve iş dünyasının yanı sıra koleksiyonerlerin büyük ilgisini gördü

Edige Hanime / KÜLTÜR SANAT
e.hanime@nishtime.com

Müzayedede, Mübin Orhon’un “Soyut Kompozisyon”u 575 Bin TL, Burhan Doğançay’ın “Walls” 1972 isimli eseri 475 Bin TL’ye alıcısını buldu.

Çağdaş Türk resminin usta isimlerinden Hale Asaf, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, İlhan Koman, Cevat Dereli, Ali Çelebi, Orhan Peker, Burhan Uygur, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz ve birçok değerli sanatçıya ait eserler Antik A.Ş.’de gerçekleşen 279’uncu müzayedede satışa sunuldu.

Hale Asaf’ın “otoportresi”nin ilk kez gün ışığına çıktığı müzayedeyi Olgaç Artam yönetti. Cemiyet ve iş dünyasından ünlü isimlerin yanı sıra bir çok koleksiyonerin ilgi gösterdiği müzayedenin yıldızı ise Mübin Orhon ve Burhan Doğançay’ın eserleri oldu.

Müzayedede 350 Bin TL’den satışa sunulan Burhan Doğançay’ın “Walls” 1972 isimli eseri 475 Bin TL’ye alıcı bulurken, Mübin Orhon’un “Soyut Kompozisyon”u 575 Bin TL ile koleksiyonler tarafından en çok değer biçilen eser oldu.

Müzayedede yer alan eserler, çağdaş Türk sanatının tarihsel sürecine ışık tutan çok değerli bir seçki oluşturuyor. Modern Türk resim sanatından çağdaş heykel sanatımıza, 1928’den günümüze değerli sanatçılarımızın özenle seçilmiş eserleri bir araya geldi.

FOTO GALERİ

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#2c314d”] [gmedia id=468]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X