Nişantaşı’nın meleğine kıydılar

Meleklerle Yaşamak” kitabıyla büyük ün kazanan Beki İkala Erikli’yi ofisinin bulunduğu apartmanda 3 kurşunla öldüren kadının 31 yaşındaki Sinem Koç olduğu belirlendi. Koç, Küçükçekmece’de otomobilinde tabancasıyla yakalandı.

Beyoğlu‘nda perşembe akşamı ofisinin bulunduğu apartmanda Yaşam Koçu ve Yazar Beki İkala Erikli’yi (48) silahla vurarak öldüren kadının Sinem Koç (31) olduğu kamera görüntülerinin ardından yapılan teknik çalışmayla belirlendi. Koç, dün akşam yakalandı.  Cinayet Büro dedektiflerinin yaptığı araştırmaya göre, Erikli önceki gün saat 17.00 sıralarında dışarı çıktı. Güvenlik kamerası kayıtlarına göre bu sırada sokağa giren Sinem Koç, Erikli’nin işyerinin adresini sordu. O sırada restorandan çıkıp akşam vereceği seminer için kuaföre giren Erikli’yi gören Koç, kuaförün yakınlarında bir süre bekledi.

Katiliyle göz göze geldi

Koç, daha sonra Erikli kuaförden çıkmasını beklemeden ofisinin bulunduğu apartmana seminere katılmak için gelen kadınlarla birlikte girdi. Kadınlar asansöre beklerken Koç, merdivenlere gitti ve gizlenerek beklemeye başladı. Koç, apartmana giren ve asansöre yönelen Erikli ile göz göze geldikten sonra yürüyüp, arkasından bir el ateş etti. Yere yığılan Erikli’ye iki el daha ateş eden Koç kaçtı. Güvenlik kamera görüntülerine yoğunlaşan polis ekipleri koyu renk paltolu, omuz çantalı ve siyah bereli kadını bulmak için çalışma başlattı. Polis, katili belirlemek için, Erikli’nin ofisinde çalışanlar, aile çevresi ve müşterilerini mercek altına aldı.

İlk kurşun sırtına

Erikli’nin ofisinin bulunduğu apartmanda oturan Uluslararası Hukuk Bürosu’nun sahibi Avukat Cengiz Göksel olayı şöyle anlattı:

“Saat 17.50’de  üç el silah sesi duyduk. Güvenlik kamera kayıtlarını izlediğimizde siyah bereli, yüzünü aşağıya eğen ve apartmana birkaç kez girip çıkan, siyah elbiseli bir kadının önce iki kadınla apartmana girdiğini gördük. Kadınlar asansör beklerken o merdivenden çıkıyormuş gibi yapıp tekrar dönüp merdiven altına gizleniyor. Beki Hanım apartmana girip asansör önüne geliyor. Çantasından bir zarf ve evrak çıkarıyor. Soluna döndüğünde katiliyle göz göze geliyor. Fakat hiç konuşmadan asansöre yöneliyor. Bu sırada kadın arkadan bir el ateş ediyor. Beki Hanım sırtüstü yere düşünce iki el daha ateş ederek kaçıyor.”

Saldırgan tavırlar

Cinayetten 26 saat sonra yakalanan Koç, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Cinayet Büro Amirliği‘ne götürüldü. Koç’un psikolojik durumunun iyi olmadığı ve gözaltı sırasında saldırgan tavır sergilediği belirtildi.

“Kitapları dengemi bozdu”

Cinayet şüphelisinin Sinem Koç (31) olduğunu belirleyen polis, teknik takip sonucu dün otomobiliyle Küçükçekmece’deki evine gittiğini tespit etti. Küçükçekmece’de otomobili durduran polis, Koç’u gözaltına aldı. Suç aleti 9 mm çaplı tabanca da otomobilde bulundu.

4 yıl önce eşinden ayrıldıktan sonra annesiyle kalan Koç’un, “Kitaplarını okuduktan sonra akli dengem bozuldu. Kitaplarında meleklerden bahsediyordu. Ne meleği, kendisi bir şeytan. Başkalarına zarar vermesin diye öldürdüm” dediği ileri sürüldü.

Çocuğuna düşkündü

Beki İkala Erikli’nin vurulmadan hemen önce saçını yapan kuaför çalışanı Bülent Civek şunları anlattı:

“3 yıldır tanırım. Beki Hanım çok neşeli ve geldiği yere pozitif enerji veren bir kişiydi. Akşam ofisinde vereceği seminer öncesi gelip saçını yaptırırdı. Akşam geldiğinde Nişantaşı Topağacı’ndaki evinden çıktığını yanımızdaki restoranda yemek yediğini söyledi. Sonra çocuğundan bahsetti. Çocuğuna düşkündü. Saçını yaptırdıktan sonra çıktı. Ofisinin bulunduğu çıkmaz sokağa girdi. Birkaç dakika sonra bir ses geldi. Anlamadık ne olduğunu. Sonra polis ve ambulans ekipleri geldi. Beki Hanımın ölüm haberini alınca çok şaşırdık.  Ben saçlarını yaparken saldırgan kadın sokağın karşı kaldırımında beklemiş.”

Cenazesi bugün Ulus’ta

Olay sonrası Erikli’nin Adli Tıp Kurumu’na götürülen cenazesi otopsi işlemlerinin ardından dün eşi Erdal Erikli ve yakınlarına teslim edildi.

Yakınları tarafından teselli edilen ve ayakta durmakta güçlük çeken Erdal Erikli gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Erikli’nin kuzeni “Beki melek gibi bir insandı. Hâlâ inanamıyoruz. Tehdit alıp almadığını bilmiyoruz” dedi. Yakınları Erikli’nin cenazesinin yarın Ulus’taki Musevi Mezarlığı’nda defnedileceğini söyledi.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X