Renk ve dokuya mimari bakış

Murat Fatih Mısırlı'nın mimari birikimini renk ve dokularla harmanladığı sergisi "Diriliş" MAJİ Gallery & Decorist'de açıldı.

Mimar ve Ressam Murat Fatih Mısırlı’nın mimari birikimini renk ve dokularla tuvale aktardığı eserlerden sergisi “Diriliş“, MAJİ Gallery & Decorist‘de sanatseverlerle buluştu. Sergi 22 Mayıs 2017‘ye kadar açık kalacak.

* NişantaşıHaber Facebook’ta
* NişantaşıHaber Twitter’da
* NişantaşıHaber Instagram’da

MAJİ’nin sahibi ve İstanbul Düşünce Derneği Başkanı Gaye Donay, cemiyetin ünlü simalarının katıldığı davette “Metropolleşme’nin getirdiği yeşillik özlemini tuvale taşıdığı, doğa ve ağaç olmadan şehir olamayacağını vurgulayan ressam Murat Mısırlı’yı kutlarım” dedi.

Murat Fatih Mısırlı ise çalışmalarında vurgulamak istediği başlıkları ve eserlerini şöyle anlattı : “Doku ile renk    bütünleşmeleri, farklı oran ile perspektif detayları deneyimlerimin bir yansımasıdır. Modern yaşam adı altında şehirler sürekli biçim değiştirmektedir. Eskiden şehirler yatay olarak genişlerken günümüzde, metropoller  dikey olarak genişlemekte ve farklı mimari özellikleri olan birer anıt yapılara dönüşmektedir. Zamanla beton yığınına dönüşen şehirlerde, görsel kirliliğin yanında gürültü, stres, sağlıksız ve sıkışık yaşam da insanları olumsuz etkilemektedir. İnsanlara çağdaş binalarında hatta evlerinin içerisinde ne kadar konforlu şartlar sunulsa da dışarıda bozulan kentsel doku sebebi ile doğal çevreye gereksinim giderek artmaktadır.

Mimar/ressam olarak resimlerimde, metropollerde sıkışıp kalmış insanların yeşile ağaca özlemini, doğaya olan gereksinimini vurgulamak istedim. Grafiksel bir düzen yerine daha çok spontane bir çalışmayla çizgisel biçimli bir düzen yaratmayı amaçladım. Neredeyse fırçayı yok sayarak büyük spatulalar, sacdan yapılan özel aletler ve ekipman ile çeşitli katmanlarla biçimsel araştırmalarımı oluşturdum. Her türlü etki ve kendiliğinden oluşlar, dökme, akıtma, püskürtme, yer yer silmeler, kazımalar vb. etkiler tuval yüzeyinde egemen olmuştur. Gökdelenler, dikey binalar parçalara ayrılmış mimari formlar ekliptik geometrik hareketler ve hızlandırılarak çizimler şehirdeki hızlı yaşama göndermeler yapmaktadır. Bu dinamik ritimlerin yanında yarı görünen izlerle gerçekliği bozulmuş giderek soyutlaşan  renklerle doğa biçimlemeleri, doğadaki dingin yaşamı ve huzuru anlatmaktadır”

[fancygallery id=”8″ album=”25″]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X