Şahin Paksoy’dan “Temaşa Devam Etmeli”

Şahin Paksoy’un“Temaşa devam etmeli…” adlı sergisi Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu

Edige Hanime / KÜLTÜR SANAT
e.hanime@nishtime.com

Paksoy’un son dönem yapıtlarını bir araya getiren sergide, sanatçının figür resmi ve resmin yüzey sorunsalı üzerine eşzamanlı işleyen yenilikçi tavrı gözler önüne seriliyor.

Öteden beri geleneksel yaşam sahnelerine ve bunun içindeki tekinsiz anlara mizah ve ironi ile yaklaşan figüratif resmin esaslı savunucularından biri olan Paksoy, son dönemde ikonu andıran anıtsal figürleri ve bu figürlerin boş bırakılmış resim yüzeyindeki vurucu etkisi üzerinde durdu.

Sanatçının bu sergideki yapıtları işte onun resminin kendi içinde gerçekleşen devinimini ve yenilikçi tavrını ortaya koyuyor. Sanatında daima gelenekten yararlanan ancak geleneği bir motif olarak resimlerine katmayan, onu rafine eden, yeniden üreten Şahin Paksoy son sergisinde, “çağdaş pentür resminde nasıl yenilikçi olunur?” sorusunun derin cevaplarını ortaya seriyor. PAKSOY’un resimleri izleyiciyi, sokakta her an karşılaştığı insanların günlük yaşam içindeki gizemli dünyasına kulak vermeye çağırıyor. Masalın, hurafenin, dedikodunun, fısıltının sesi bu resimlerde günlük yaşamın sesi olarak karşımıza çıkıyor.

Serginin açılışına Mustafa Taviloğlu, Erol Aksoy, Süleyman Kosif, Yusuf Azuz ve Ece Vahapoğlu gibi tanınmış isimler de katıldı.

FOTO GALERİ

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#2c314d”] [gmedia id=473]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X