Sancak Müzayedesi’nde öne çıkanlar

Fatih Doğan Ateş, Sancak Müzayede'nin 27 Mayıs Müzayedesi öncesi, öne çıkan eserleri sıraladı.

Fatih Doğan Ateş yazıyor
https://www.instagram.com/muzayedegozu/

Sancak Müzayede, 27 Mayıs 2018 Pazar günü Ramada Plaza Hotel’de düzenleyeceği “Özel Koleksiyonlar Müzayedesi”nin kataloğunu yayımladı.

Biz de sizin için, müzayededen dikkat çeken ve resimseverler açısından koleksiyonluk değere sahip olduğunu düşündüğümüz bir küçük seçkiyi sizinle paylaşmak istedik.

Yalçın Gökçebağ hocamızdan bol figürlü ve dolu dolu bir “Çay Toplayanlar” kompozisyonu, eser 2006 tarihli, 60×80 cm boyutlarında ve 18.000 TL‘den açık arttırmaya sunulmakta..

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz değerli sanatçılarımızdan Adnan Turani’nin boyutları ve performansı itibariyle başyapıt niteliğindeki iki eseri. Ömrünün son döneminde üretmiş olduğu bu iki eserinde sanatçımızın bilindik müzisyen karakterleri yine iş başındalar ve şimdi, artık müzayede gününü ve yeni sahiplerini beklemekteler..

Zihnindeki düşsel gerilim ve tedirginliği bu eserinde de tuvaline başarıyla yansıtan Komet’in 2001 tarihli çalışması, boyut ve performans itibariyle dikkat çekici nitelikte. Cazip bir başlangıç fiyatıyla 28.000 TL‘den açık arttırmaya sunulan eserin 78×120 cm lik büyük boyutu ve yüksek performansıyla ilgi göreceği kesin..

Türk resim sanatının dev isimlerinden Orhan Peker’in en bilindik ve imzası niteliğindeki serisi olan “At Başı” serisinden bir koleksiyonluk eser. Özellikle küçük boyutlu işlere ilgi duyan ve orta bütçeli sanatseverler için hatırlatabiliriz. Eser 23×16 cm boyutlarında ve müzayedeye 10.000 TL açılış fiyatıyla başlayacak.

Çağdaş resim sanatımızın uluslararası düzeyde tanınan en önemli isimlerinden Burhan Doğançay’ın 1982 tarihli çalışması, hocamızın en bilindik ve meşhur serisi olan “Kurdeleler” serisinden. Eser 55×75 cm boyutlarında ve 35.000 TL açılış fiyatına sahip, cazip bir fiyattan başlıyor. Bakalım ilgi nasıl olacak ?

Mısır Çarşısı girişindeki hareketliliğin başarıyla tasvir edildiği müthiş güzellikteki bu Mehmet Pesen çalışmasının, Pesen takipçileri tarafından kesinlikle görülmesi gerekmekte. Boyutlar 36×40 cm, açılış fiyatı ise 13.000 TL.

Katalogdaki bilgilere göre 19. Y.Y. olarak tarihlenen bir anonim saray içi kompozisyonu kesinlikle yakından görülmesi gereken bir eser. 50×70 cm ve 12.000 TL açılış fiyatına sahip.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X