Seçil Erel’den “Bir Başka Gerçeklik” 

Seçil Erel, “Bir Başka Gerçeklik” isimli kişisel sergisinde rotasını bir başka boyuta taşıyarak rastlantılarla gelişen ve sezgisini ön plana alarak ürettiği son dönem resimleriyle izleyici karşısına çıkıyor.

“Bir Başka Gerçeklik”, Erel‘in deneyimlediği kişisel ve profesyonel bir dönüşümün habercisi olma niteliğinde. Sanatçının kendisi ile özdeşleşen ekleme ve eksiltme metodunu geliştirdiği resimlerde kıvrım ve katmanlar yeni anlamlar kazanıyor. Keskin çizgiler kıvrılmaya, soyut çalışmaların içinde imgeler belirmeye başlayan sergide Erel ince bir çizgide yürüyor, dengeyi sürekli koruyarak ne tamamiyle figüratif bir çalışma sunuyor ne de salt soyut alanlar üretiyor.

“Resimle aranızdaki bağı sağlam kurmalı” diyen Erel, “Ne resim sizi alıp götürmeli ne de siz resmi varmak istediğiniz yere çekmelisiniz. Eş bir sakinlik hakim olmalı resmetme girişimine. Eser ve sanatçı arasındaki gerilimin en bilge hali: sakinlik ve kabullenme. Bu dengelenmeden sonra, renkler akar, ışık kendini belli eder, kompozisyon yavaşça yüzeyde belirmeye başlar.”

 Fatoş Üstek: “Bir Başka Gerçeklik”sanatçının denge ve doğum/ölüm/yeniden doğuş döngüsünü içselleştirerek yorumladığı, bilimsel bakış ile teolojik bakış açılarını sentezlediği ve yeniden ürettiği bir sergi olarak ön plana çıkıyor.” ifadeleri ile sergiyi yorumladı.

Seçil Erel‘in “Bir Başka Gerçeklik” sergisi 6 Nisan 2019 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi‘nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Seçil Erel kimdir?

İstanbul doğumlu Seçil Erel, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde resim eğitimi aldı.  Yine aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlayan sanatçı, bir süre önce işlerinin temelini oluşturan arayışları için seyahat etmeyi merkezine aldı.

Türkiye‘de ve yurt dışında sanatçı misafir programları, sempozyum ve atölye çalışmaları ile bir çok deneyim kazandıktan sonra, Londra’ya yerleşmeye karar veren Erel, 2017 ‘den beri yaşamını ve çalışmalarını burada devam ettiriyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X