Şeker gibi bir kadın

Dünyada ve Türkiye’de bir yığın sıkıcı şeyler oluyor. Hep söylediğim gibi sürekli felaket haberleri ile git gide hayat enerjimizi yitiriyoruz.Her şey gelip geçici ama bunu bilsek de zamanın tortularını taşımaktan kaçamıyoruz.

İris Apfel94 yaşında bir moda ikonu ve tasarımcı, dekoratör. Rara Avis isimli bir takı markası var.

1Dekorasyon ve moda dergilerinin gözdesi.

Son yıllarda pek çok modacı onu manken olarak kullandı.

Ona sorarsanız, kendisinin  bir moda ikonu olduğunu düşünmüyor, “Modayı seviyorum, eğlenceli ama hayatımın odak noktası değil, kendimi ifade edeceğim çok farklı kanallar var” diyor.

Benim ilgimi en çok bir moda ikonu olmasından ziyade 94 yaşında hala çalışan bir kadın olması ve yaşam enerjisini yitirmemesi çekiyor.

Neticede 1921 yılında doğup ülkesinde ve dünyada nice savaşlar siyasi çalkantılar, ekonomik krizler görmüş geçirmiş bir kadın ama yine de tükenmemiş işte.

Hala yaşıyor ve babaanne koltuğunda oturup “bizim zamanımızda gibi” sözler söylemeden, yarattığı markalarla, giyim ve yaşam tarzıyla, hayat görüşüyle insanlara ilham kaynağı oluyor.

Avis, “Babamdan aldığım en güzel öğüt, insanlardan fazla birşey beklemezsen hayal kırıklığı yaşamazsın ‘’demiş bir keresinde. ’’Eğer birisi benim için  için güzel şeyler yaparsa tadını çıkarırım ama hayatımı bu beklentiler üzerine kurmam” diyor.

2

Geçtiğimiz günlerde hayatı dokümanter film oldu.

Tekstille uğraşan bir anne ve ayna yapımcısı bir babanın kızı olan İris yıllar önce bir moda endüstrisinde çalışmaya karar verdiğinde ona, “güzel değilsin, ama zaten güzel olman da gerekmiyor.
Sende güzellikten fazlası var, stil sahibisin” demişler.

İris Apfel Amerika’da bugüne kadar 9 ayrı başkanla çalışmış ve Beyaz Saray‘ın restorasyonunu yapmış.

3

Minimalist bir tarzı olmadığını söylüyor, “Bazı evlere bakıyorum, güzel ama çok sıradanlar. Lüks bir otel için  uygun olabilirler, ama baktığınızda  içinde yaşayanlara ait en ufak bir fikir edinemiyorsunuz, kişiselliği yok” diyor.

İris Apfel’in kalabalık ve abartılı bir tarzı var. Benim de bazen giyim ve dekorasyon konusunda abartıya kaçtığım olur, ama İris Apfel benim için bile biraz abartılı.

Ama hoş, insanın ona ve renklerine bakınca içi açılıyor.

94 yaşında onun gibi olmak ister miyim? Vallahi, onun kadar enerjik ve renkli olacaksam tabi ki isterim.

4

Iris Apfel’in alışveriş konusunda belirli mağazaları ve marka takıntıları yok.

En pahalı şeyleri en ucuz şeylerle konbinleyebildiğini ve hem giyimde hem de dekorasyonda değişik tarzları birbiri ile karıştırmayı sevdiğini söylüyor.

Ne zaman nerede ne bulacağınızı bilemezsiniz, hiç kimsenin dikkatini çekmeyen sıradan ve ucuz dükkanlarda son derece sıra dışı şeyler bulduğum olmuştur” diyor.

İnsanların çoğunun birbirlerinin aynısı olmaya çalıştıklarını, bunun yerine kendilerini ve ruhlarını ifade edecek giysiler seçmeleri gerektiğini düşünüyor.

Stil sahibi olmanın püf noktasının aksesuar olduğunu, doğru aksesuarlarla en basit kıyafeti bile özel kılabileceğinizi söylüyor.

Hala 66 yıl önce eşiyle ilk buluşmasında giydiği elbiseyi saklıyor, içine sığıyor ve giyiyor.

Aphel bunu şöyle açıkmıyor:

Zor ve depresif  zamanlar geçirmiş bir nesilden geliyorum, bu yüzden hiç bir şeyimi atmam, her zaman eskiyle yeniyi karıştırırım. Yepyeni bir bluzla 35 senelik hırkamı giydiğim çok olmuştur” diyor.

Bütün dünya modacılarının aklını çelen muhteşem ve sıra dışı bir takı koleksiyonu var.

Hayat felsefesi, içinizden geldiği gibi ve kendiniz olmak üzerine kurulu..

Geçtiğimiz günlerde bu tavus kuşu gibi rengarenk tatlı kadının gardırobundan alınmış 600 kıyafet Amerika’da müzelerde sergilenmeye başladı.

Ne diyelim Allah hepimize böyle üretken  şeker gibi bir yaşlılık nasip etsin.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X